Nenechajte si ujsť


South Beach, Miami : jedna z najdôležitejších oblasti k návšteve.
Miami : stred mesta je známou kulisou veľa filmov a je okázalí i v skutočnosti.
Nákupy : Niekoľko nákupných centier patrí medzi najväčšie na svete a ponúka skvelé ceny.
Reštaurácie : Miami i Fort Lauderdale sa pýšia veľkým výberom podnikov.
Everglades : Prírodný div sveta ohrozovaný zásahom človeka.
 

Počasie

Od júna do októbra je horúco a vlhko, maximálne teploty dosahujú 85 - 89 °F (29 - 32 °C). Hrozí nebezpečie hurikánov, hlavne v auguste a septembri, i keď v minulom storočí boli zaznamenané iba tri skutočne nebezpečné búrky. V zime je príjemnejšie a juhovýchod je pod zónou mrazu.
 

Little Havana

Štvrť Little Havana západne od stredu mesta bola prvou zastávkou Kubáncov opúšťajúcich svoj ostrov po prevzatí moci Fidelom Castrom v 50. rokoch minulého storočia. Väčšina pôvodných exulantov išla ďalej, ale dosiaľ tu karibské vplyvy rezonujú, pretože je táto štvrť dnes domovom Kubáncov, Nikaragujcov a Kolumbijcov. Hlavná ulica Calle Ocho je lemovaná obchodmi s kávou a obchodmi s ovocím. Vyskúšajte tunajšie špeciality, napr. banánovník, ryžu s fazuľami, kura s bravčovým, všetko v kubánskom štýle. Celá štvrť ožíva v marci behom týždňovej slávnosti Little Havana - Carnival Miami. 17. apríla spomínajú Kubánci na tých, ktorí umreli behom neúspešnej invázie v zátoke Sviní, behom obradu na Cuban Memorial Boulevard.
 

Key Biscayne

Ostrov Key Biscayne, bývala plantáž kokosových paliem, zostal v podstate nedotknutý zmenami, ale tunajší pobyt si môžu dovoliť iba veľmi bohatí ľudia. Je dosiahnuteľný a stojí za návštevu a sú tam jedny z najlepších pláži v Miami. Crandon Park Beach sa počíta medzi 10 najlepších pláži v krajine s upravovanými trávničkami a čistým pieskom. Na severnejšom ostrove Virginia Key je Miami Seaquarium, domov televíznych hviezd Flipera i kosatky dravej menom Lolita.
 

Ohrozené druhy

Americký krokodíl (Crocodilus acutus):
líši sa od aligátorov svojim zašpicateným nosom a svetlou farbou; vyskytuje sa iba v tejto časti Floridy.
Kapustiniak floridský (Trichechus manatus):
tiež známy ako morská krava, v minulosti bol považovaný za morské panny. Môže vyrásť do dĺžky až 13 stôp (4m), váži skoro 2000 libier (907 kg) denne zje vodný planktón o hmotnosti 10 - 15 % svojho tela.
Panter floridský (Felis con-color coryi):
táto pôvabná mačkovitá šelma skoro vyhynula vinou nemilosrdných lovov a stratami domoviny; v prírode ich prežíva iba asi 30.
 

Aligátory

Najväčší plaz Severnej Ameriky, samec Alligator mississipiensis, môže dorásť do dĺžky až 15 stôp (5m). Samička je menšia, meria menej než 8 stôp (2,4m). Aligátory sú studenokrvné živočíchy a musia ležať na slnku, aby sa dostatočne ohriali a mohli sa pohybovať. Sú však schopní dosiahnuť prekvapivej rýchlosti. Keď sa blíži zima a končí obdobie dažďov, každý aligátor si vydlabe svoju "aligátoriu noru". Táto nora zaplnená podzemnou vodou skryje plaza, ktorý čaká na svoju smädnú obeť - vydru alebo nejakého vtáka.
 

Zaujímavosti Fort Lauderdale

Ah-Tha-Thi-Ki Museum:
skúma jedinečné dedičstvo seminolských Indiánov vo Fort Lauderdale.
Billie Swamp Safari:
zaujímavé jazdy mokraďami s indiánskymi sprievodcami po indiánskej rezervácii Big Cypress Seminole Indian Reservation.
Butterfly World:
tropická záhrada veľká 3 akry (1,2 ha) s tisícom farebných motýľou.
Flamingo Gardens:
vláčik so sprievodcom prechádza trať dlhú 1,5 míle (2,4 km) vedúcu mokrinami.
Sawgrass Recreation Park:
výchovný pohľad na život Indiánov s jazdami na vznášadlovom člne a vzrušujúca show s aligátormi.
 

Vodné taxi

Jedným z najjednoduchších spôsobov dopravy okolo Fort Lauderdale je čln, lebo je tu cez 170 míľ (274 km) kanálov a vodných ciest. Water taxi (vodné taxi) má vyznačené trasy, ale jazdí i na požiadanie a v meste môže urobiť aj prehliadku. Sadzby začínajú u troch dolárov za dospelého za kyvadlovú dopravu po sadzbu 14 dolárov za celodennú permanentku. Rezervácia poskytuje: Water taxi, Seabreeze Blvd. 651, tel.: (305) 467 - 6677. Môžete si tiež prenajať čln s kapacitou až 27 cestujúcich (cca 80 dolárov za hodinu), ktorý vás zavezie všade, kam budete chcieť.
 

The Breakers

Hotel The Breakers v nádhernom Palm Beach je svojim spôsobom národnou pamiatkou. Roku 1996 oslávil 100 rokov trvania veľkolepou adaptáciou v cene 75 miliónov dolárov. Otvoril ho železničný magnát Henry Flagler. Bol vybudovaný ako jeden z najlepších hotelov na svete. Je postavený v štýle talianskej renesancie, má 572 izieb a stojí v srdci Palm Beach na pozemku oceánu o rozlohe 140 akrov (57 ha). Hotel je zahrnutý v Národnom zozname historických miest. V hotely je vznešená vstupná hala so stropnou klenbou, lustrami, francúzske okná od podlahy k stropu, pozlátené fresky, francúzska kuchyňa a súkromné trezory v každej izbe.
 

Pólo

Zápasy v póle sa konajú vo West Palm Beach. Osobnosti a boháči často navštevujú chukka (7,5 minúty nepretržitej hry) a popíjajú pri tom šampanské. Pokiaľ chcete kontaktujte:
Gulf Stream Polo Club, tel.: (407) 965 - 2057. Vstup sa neplatí v piatok a sobotu od decembra do apríla.
Royal Palm Polo, tel.: (407) 994 - 1876. Hraje sa v nedeľu, jún - október a január - apríl.
Palm Beach Polo and Country Club, tel.: (407) 793 - 1440. Miesto svetového poháru (apríl). Hrával tu princ Charles.
 

Jazero Lake Okeechobee

Lake Okeechobee v západnom cípe Palm Beach sa rozkladá na ploche 448 000 akraov (181 303 ha). Je to štvrté najväčšie prírodné jazero v Spojených štátoch, i keď je málokedy hlbšie než 16 stôp (5m). Jazero je meccou rybárov, ale činnosť iných činnosti je obmedzená. Pahokee a Belle Glade majú prístav a rampy pre člny. Jazero prirodzene odteká do Everglades a poskytuje mokradi vodu bohatú na živinu. Zavlažovacie kanály spôsobili ostré strety medzi farmármi a ekológmi. Farmári potrebujú vodu pre svoje polia, ekológovia však tvrdia, že mokrade by mali byť ponechané bez zásahov.
 

Hľadači pokladov

Povráva sa, že okolo Floridského pobrežia Treasure Coast sa behom 16. a 17. storočia potopilo asi 1800 lodí. Obťažené španielske galeóny boli na svojej ceste z Nového sveta späť do Európy so skvelým cieľom britských flotíl a pirátov. Lode sa tiež stávali obeťami náhlych krutých búrok a zradných útesov. Najznámejší objav zlata a šperkov sa udial roku 1985, kedy Mel Fisher dostal 100 miliónov dolárov za korisť z lodi Atocha a La Margarita. Odborníci odhadujú, že veci za ďalších 250 miliónov dolárov čakajú na objavenie.
 

   Veľa ľudí popisuje Miami ako horúce mesto s energickým latinskoamerickým temperamentom, blyštiacimi sa mrakodrapmi, tajomnými čachrami a zlatými plážami plnými " krások ".
   Ale image mesta Miami Vice je iba sčasti presný: ponúka totiž oveľa viac. Oblasť vôkol ponúka rozsiahle otvorené pobrežné pláne, široké slnečné pláže a ohromujúci Everglades. Juhovýchod je jedným z najväčších amerických športovísk a turisti sa po miliónoch hrnú vyblázniť sa na slnku, zaplávať si v jazerách, potápať sa medzi podmorskými koralmi, jazdiť pobrežnými vodami v jachtách, hrať hry, jesť v reštauráciach alebo sa iba poriadne vyspať.
   Pri prílete na Miami International Airport nemôžete ostať neohromený vodnými plochami v meste. Lode vyplávajú plnou parou z prístavu, silné člny si to šinú oceánom, zanechávajúc za sebou bielu spenenú vodu a šikovný človiečikovia na vodných lyžach sa medzi tým všetkým čulo preplietajú. I keď sa jedná o jednu z najskoršie rozvinutých častí Spojených štátov (mesto bolo založené pred sto rokmi), Miami sa stalo ohniskom celej oblasti. Smerom nahor po pobreží na miestach ako Palm Beach si postavili milionári pri svojej ceste za zimným slnkom svoje zámožné domy a rozhadzujú svoje peniaze za pólo, upravené golfové ihriská a vznešené butiky.
   Neďaleko Fort Lauderdale je zámožná štvrť strednej triedy s rušným osobným prístavom s množstvom jácht všetkých veľkostí. Cestou na sever dorazíte do Martin County, kde môžete vnímať nostalgickú chuť minulosti v štátnych parkoch a mestách ako napríklad Stuart, ktoré pochádza z osemdesiatych rokov minulého storočia.
  

Miami


   Miami a Miami Beach sú vlastne dve rozdielne mestá, každé s iným duchom. Pevninská metropola Miami bola do 90. rokov minulého storočia sotva viac než väčšou dedinou, dokiaľ miestna obyvateľka Julia Tuttleové nepresvedčila kráľa železníc, Henryho Flaglera, aby predĺžil svoju železnicu viac na juh. Od roku 1896 je Miami úradne mestom a roku 1897 sem dorazili prví turisti. Ale prvotní vizionári chceli, aby Miami bolo niečo viac než iba turistické stredisko, a preto začali budovať prístav. Dnes sa tu križujú hlavné spoje medzi Spojenými štátmi, Karibikom a Latinskou Amerikou. Oblasť je najlepšie preskúmať automobilom, ale sú tu i iné možnosti, hlavne v okolí mesta. Použite Metromover (jednotlivé automobily naložené na plošine nákladného auta) od College / Bayside Station a potešte sa výhľadom na obzor. Metromover ponúka dva okruhy, obidva trvajú desať minút a ponúkajú vynikajúce vychutnanie atmosféry mesta.
  
Centrum mesta
   Bayside Marketplace, nábrežné územie s viac než 150 obchodmi, veľkou promenádou, tržnicami a pouličnými zabávačmi, je kúsok od stanice na Biscayne Blvd. Často sa tu konajú zdarma hudobné koncerty, hlavne jazz a reggae. Priamo na západ od stanice stojí 55 poschodová budova South Financial Center, najvyššia budova na Floride. Metromover vás prevezie okolo Dade County Courthouse (Goverment Center Station), kedysi najvyššej budovy na juh od Washingtonu DC. Cez ulicu je Metro - Dade Cultural Center, komplex vodných atrakcií a nádvorie s tromi dôležitými budovami: Miami - Dade Main Library (ústredná knižnica), Center for Fine Arts a Historical Museum of Southern Florida (historické múzeum južnej Floridy). Orientačným bodom je Gusman Center for the Performing Arts, ktoré ponúka mnohé baletné predstavenia a symfonické koncerty; stojí neďaleko First State Station na Fagler Street.
   K preskúamiu zvyšku Miami potrebujete auto. Coconut Grove, obývané od roku 1884, bolo prvým sídlom v Miami. Dnes tu sú pekné bohémske butiky a elegantné reštaurácie medzi maličkými barmi a pouličnými kaviarňami. CocoWalk je jeho srdcom s obchodíkmi a zábavou v európskom dedinskom štýle. Určite navštívte Barnacle, dom miamskeho komodora - priekopníka Ralpha Munroe, v ktorom sa nachádza pôvodný nábytok. Charles Avenue, domov veľa bahamských osídlencov, ktorí prišli koncom 80. rokov minulého storočia, si udržuje svoj viktoriánsky šarm svojimi chodníkmi z červených tehál a zdobenými pouličnými lampami. Krásne divadlo Coconur Grove Playhouse hostí každú zimu hru z Brodway.
   Coral Gables, prvá zámerná komunita v Spojených štátoch, ktorú vymyslel George Merrick. Miestna príťažlivosť má čo do činenia s rôznymi " dedinskými " doplnkami, ktoré reprezentujú architektonický štýl tej ktorej zeme alebo ľudí, napríklad Číňanov, Búrov, Francúzov a Španielov. Biltmore Hotel, replika veže Giralda, je klasickým Španielským príkladom. Centrum Coral Gables ma i svoj nákupný raj Miracle Mile, pozdĺž neho je i kopa obchodníkov a reštaurácii.

Späť

Miami Beach


   Miami Beach sa chváli povesťou najteplejšieho a najslobodomyseľnejšieho miesta Spojených štátov. Hotely tu vlastní napríklad speváčka Gloria Estefan a zakladateľ Island Records Chris Blackwell. Ašpirantky na manekýni sa snažia, aby boli videné v najlepších kluboch a reštauráciách, z ktorých mnohé vlastnia ľudia ako herec Sean Penn alebo hviezda popu známa pod menom Prince. Vďaka exkluzivite prostredia budete mať niekedy pocit, že ste sa omylom ocitli vo výpravnom filme.
  
Oblasť Art Deco
   Miami Beach je sústavou 17 ostrovov v Biskajskom zálive, ktoré boli využité prvý krát zakladateľom milionárom Carlom Grahamom Fisherom roku 1912 a od tej doby prežívajú časy "rozvoja a krízi". Slávna oblasť Art Deco pozdĺ Ocean Drive je výsledkom rozvoja a teraz poskytuje prostredie pre revival 90. rokov. V Art Deco Welcome Center môžete dostať informácie o 800 chránených budovách v oblasti a objednať si prechádzku alebo jazdu na bicykli po tejto oblasti. Ocean Drive pôsobí velebne ako vo filme: budovy pastelových farieb, mohutná modrosť oblohy, mierne šumiace a oceán v pozadí vytvárajú úchvatnú scenériu. Collins Avenue vedie o blok ďalej a ponúka ďalšie potešenie z veľkolepej architektúry a blednúcej slávy. Leslie, Impala, Carlyle a Cavalier sú mená len niekoľkých hotelov z tých, ktoré sú hodné obdivu.
   Choďte rovno k Lincoln Road na South Miami Beach, kde stojí prvé nákupné stredisko pre chodcov, dnes obnovené ako centrum umenia. Nedá sa minúť Lincol Road Colony Theater, Miami City Balet (kde môžete sledovať nácvik cez sklenenú stenu) a South Florida Art Center hostiace herecké súbory a výstavy. Na najjužnejšom konci Miami Beach je South Pointe Park s výhľadom cez vodu na centrum Miami a na východ smerom na oceán.
  
The Islands (Ostrovy)
   Miami Beach nie je len o SoBe (nak sa hovorí South Beach). Navštívte Watson Island, ktorý bol umelo nasypaný roku 1931, a ostrovy Palm, Star a Hibiscus preslávené celebritami, medzi ktoré patrí Al Capone (bývaval na Palm Avenue 93, Palm Island), filmové hviezdy ako Don Johnson na Star Island 8 a Damon Runyan, ktorý býva Hibiscus Island 271. Užasnete nad Japanese Garden (japonská záhrada) darovanú mestu roku 1961 pánom Kiyoshim Ichimura, zakladateľom Ricoh, kde sú ústredné body osemhrane pavilóny Hakkaku - Do a kde nájdete i osem ton vážiacu žulovú sochu smejúceho sa boha blahobytu Hotei. Je tu tiež Bass Museum of Art (múzeum umenia) so stálou zbierkou starých majstrov, a Flagler Memorial Monument (pamätník staviteľa železníc H. Flaglera).
   Určite budete chcieť stráviť nejaký čas na 10 míľ (16 km) dlhej pláži. Vysoké hotely lemujú pláž plnú milovníkov slnka. Je možné vyskúšať ktorýkoľvek vodný šport a potom sa dá najesť alebo napiť v nespočetných reštauráciách a baroch.

Späť

Everglades


   Jedna z hlavných exkurzií z Miami vedie na Everglades. National Park Everglades (národný park) bol oficiálne vyhlásený roku 1947 a jedná sa vlastne o "trávnatú rieku", kde je voda na 100 míľach (161 km) dĺžky hlboká len niekoľko palcov, dokiaľ sa nevlieva do Floridského zálivu. Tento rozľahlý park sa rozkladá na viac než milióne akrov ( 404 695 ha) a siaha od východu na západ po celom juhu Floridy.
   Terén sa mení od koreňovníkových mokradí po borovicové lesy, ostrovčeky stromov, mokradí a prérií, a sídli v ňom ohromné množstvo vtákov a samozrejme aligátori. V Eveglades kvitnú nádherné orchideje a niekoľko druhov krásnych bromélií. V lete táto oblasť plodí milióny krvilačných komárov. Najlepší čas na návštevu Eveglades je v zime, keď je komárov pomerne málo a nedostatok vody sústreďuje vtákov okolo zvyšných rybníčkov. Pokiaľ konáte návštevu v lete, použite silnú dávku repelentu a čo najviac sa zahaľte.
   Nevýhodou návštevy v zime je množstvo turistov. Je treba si rezervovať kemp a očakávajte pri turistických centrách bzučiace davy. Nanešťastie majú turisti negatívny dopad na zraniteľný ekosystém v Everglades. Preto radíme ostávať na chodníčkoch, netrhať kvetiny, neodhadzovať odpadky a nevyrušovať zvieratá. Odborníci varujú, že migrujúcich vtákov ubúda a že tmavé mokrade sú znečistené okolitým poľnohospodárstvom. Ekológovia sledujú nepriazdnivé signály a dúfajú, že vyhrajú bitku o záchranu oblasti, ale floridské čierne medvede a panteri už utrpeli straty a v posledných rokoch ich rapídne ubúda.
   Všeobecné informácie o Everglades dostanete v Main Visitor Center (hlavné turistické stredisko) na State Road 9336 alebo v blízkom Royal Palm Visitor Center (turistické stredisko). Odtiaľ sa veľa návštevníkov rozhodne ísť po 37 míľ (60 km) dlhej ceste dolu do Flaminga na južnom konci parku, kde je ďalšie turistické stredisko.
   Park je poprepletaný šikovnými chodníčkami a cestičkami pre cyklistov, takže je oblasť možno ľahko preskúmať. Drevené chodníčky umožňujú návštevníkom vystúpiť nad koreňovníkové mokrade a pozrieť sa na divočinu z vtáčej perspektívy. Corkscrew Swamp Sanctuary (rezervácia mokrade Corkscrew) blízko Naples na západnej strane parku. Dá sa prenajať kanoe rovnako ako cestu na vznášadlovom člne. Tieto tiché člny kĺzajúce sa po vode ako v bondovkách sú jedným z najpopulárnejších spôsobov ako preskúmať mokraď so suchými nohami. Everglades National Park Boat Tours (výlety na člnoch po národnom parku Everglades) berú návštevníkov k Ten Thousand Island (Ostrovy desiatich tisícov) na mokradiach pýšiacich sa častým výskytom kapustniakov, morských orlov a orlov.
   Indiánskeho sprievodcu kmeňa Miccosukee sa dá prenajať na prehliadku jednej z opustených starých dedín hlboko v Everglades, kde je možné uzrieť pestrú prehliadku kmeňového umenia a ručných prác. Z Shark Valley, jedného z hlavných vstupov do Everglades, môžete ísť 14 míľ (20 km) vláčikom k rozhliadni s výhľadom na Everglades, drevenými chodníčkami a turistickými cestičkami. Neďaleko je Everglades Safari Park, ktorý predvádza zápas aligátorov, pri ktorom tuhne krv v žilách.

Späť

Ford Lauderdale


   Hlavné mesto kraja Broward bolo pomenované po majorovi Williamovi Lauderdaleovi, ktorý tu roku 1838 založil pevnosť behom seminolských vojen. Do roku 1911 tu bývalo len 175 členov posádky a až do rozmachu v 20 rokoch sa nejednalo o nič viac než bod na mape.
   Po roku 1960 toto miesto získalo veľa prívržencov medzi americkými študentmi, ktorí do mesta prichádzali po tisíckach behom svojho jarného voľna. Buričský ohlas týchto výletov odradil mnohých usadlejších turistov a nakoniec vedenie mesta študentov vypudilo. Dnes je tu jedno z najlepších miest pre rodinnú dovolenku s 23 míľami (37 km) pláži a priemernou ročnou teplotou 77 °F ( 25°C ).
  
Na vode
   Žiadny pobyt nie je úplný bez jazdy vodným taxi labyrintom kanálov a riek, ktoré križujú celé územie. Niekedy je to najrýchlejší spôsob dopravy, hlavne keď autá stoja, lebo mosty sa otvárajú , aby mohli preplávať vysoké lode. Fort Lauderdale je ozaj prístupné a bezpečné mesto považované za jedno z najlepších v Spojených štátoch. Mesto sa snaží privábiť viacej návštevníkov novými zaujímavosťami a viac než 2500 reštauráciami. Veľa ľudí odpláva z tunajšieho prístavu a kopa ľudí tu zostáva aspoň na jednu noc.
   Vo Fort Lauderdale sa nakupuje tak dobre ako málo kde na Floride. Ceny sú obecne nižšie než v Európe a vďaka veľkým nákupným strediskám ako je Aventura, Broward, Festival Flea Market a Galleria sa dá ľahko kúpiť prakticky čokoľvek. Sawgrass Mills Mall na Sunrise Boulevard je považovaný za najväčšie obchodné centrum na svete s viac než 250 obchodmi - autobusy vás tam odvezú zadarmo od hotelov v centre mesta. Las Olas Boulevard je prehliadkou vznešených butikov, umeleckých galérií a cez víkendy aj pouličných komediantov. Ulice končia na fortlauderdaleskom "Strip" ("korze"), predtým notoricky známom každému študentovi, ktoré bolo teraz nákladom 26 miliónov dolárov prestavené na promenádu.
  
Centrum mesta
   Centrum mesta je celkom malé a pár zaujímavosti je viac než 2 míľe (3 km) od mora. Swimming Hall of Fame Museum leží iba chvíľku chôdze od Las Olas Boulevard, Bahia Mar Resort and Yachting Center je o niečo ďalej a nižšie. Na Las Olas Boulevard stojí tiež Museum of Art (múzeum umenia) ponúkajúce zbierku amerického a európskeho umenia. Cestou späť po bulváre smerom dnu do vnútra pevniny prídete do obytnej štvrte Isles, kde záhrady končia pri kanáloch a skoro za každým domom je ukotvená veľká jachta.
   Fort Lauderdale sa pýši Broward Center for the Performing Arts, ktoré bolo dostavané roku 1991 nákladom 52 miliónov dolárov a považuje sa kultúrne centrum južnej Floridy. Museum of Discovery and Science (múzeum objavov a vedy) je bytostne interaktívnym zariadením - vynikajúcim pre deti - ale je tu tiež obrazovka IMAX Theater o rozmeroch 55 x 71 stôp (17 x 22m). Filmy, ktoré sa tu premietajú, sú i vďaka neuveriteľnému zvuku a optickému zariadeniu zážitkom, ktorý si nie je možné nechať utiecť. Neďaleko je Stranahan House, kedy si obchodná stanica seminolských Indiánov a dom priekopníka Franka Stranahana. Teraz je tu múzeum dobového nábytku a umenia. Bonnet House na ulici Birch Road 900 je dosiaľ sídlom rodiny Barlettových, ktorá udržuje vzhľad plantážového floridského domu 20. rokov tohto storočia. 35 akrová (14 ha) usadlosť i dom sú prístupné verejnosti od mája do novembra. Termín prehliadok sa dozviete na telefónnom čísle (954) 563-5393.

Späť

Kraj Palm Beach


   Naj juh od Palm Beach leží prekrásne Boca Ratom ašpirujúce na jedno z najpríťažlivejších miest Floridy so pseudošpanielskym vzhľadom a 5 míľami (8 km) prímorského pásu. Delray Beach o niečo ďalej stojí za návštevu vďaka Japanese Garden (japonským záhradám) a Morikami Museum of Japanese Culture (múzeum japonskej kultúry). 200 akrová (81 ha) záhrada je známa svojimi bonsajmi a má i jedinú známu zbierku floridských bonsaji. Je tu tiež svätyňa šintó, tradičná japonská čajovňa o niekoľkých vonkajších pavilónoch i nová audiovizuálna expozícia o japonskej kultúre.
  
Palm Beach
   Palm Beach samo bolo založené ako kúpele iba pre bohatých a známych a po viac než 100 rokoch existencie získalo charakteristického ducha. Leží necelých 70 míľ (112 km) severne od Miami, ale v štýle a atmosfére je vzdialené niekoľko svetelných rokov. Ruch streda mesta je nahradený elegantným kľudom. Palm Beach ako toľko miest južnej Floridy vďačí za svoj úspech kráľovi železníc Henrymu Flaglerovi, pretože to bolo prvé mesto, ktoré založil na južnom pobreží Floridy. Pomáhal mu architekt Addison Mizner, ktorý pracoval pre niektoré z najbohatších americký rodín - Vanderbitovcov, Whitneyovcov a Wanamakerovcov - po nesmierne úspešnom debute s Everglades Club na Worth Avenue. Whitehall, nádherný a impozantný dom Henryho Flaglera, dosiaľ stojí na Cocoanut Row v Palm Beach a je v ňom múzeum s množstvom pôvodného nábytku a dokonca i súkromným vagónom. Ďalšími zaujímavosťami sú pôsobivá zbierka umenia vrátane majstrovského Gainsborougha, varhany s 1200 píšťalami a neobvyklá architektúra - strop jedálne je úžasnou kombináciou zláteného dreva s rezbami. Dom je otvorený utorok - sobota 10:00 až 17:00 hodín, sobota 12:00 - 17:00. Po návšteve sídla muža, ktorý zmenil sny v skutočnosť sa prejdite po exkluzívnej Worth Avenue a sledujte, ako sa menia milióny dolárov za najnovšiu módu, šperky a rozmary.
   Palm Beach je mestom, kde sa dajú získať najnovšie informácie o póle. Sú tu tri ihriská a na niektoré zápasy sa neplatí vstupné. Môžete si dopriať kolečko kroketu alebo zamieriť na niektoré zo 145 golfových ihrísk v kraji.
   Kraj Palm Beach ponúka asi 47 míľ (75 km) pláži s výbornou výbavou na vodné športy. Pozdĺž pobrežia je možné uzrieť 5 druhov korytnačiek a tisícky rýb z korálových útesov - a preto že ste v Palm Beach, tak tiež Rolls Royce Silver Shadow, model roku 1967, zámerne potopený, aby poskytoval "nóbl" cieľ v potápaní.
  
West Palm Beach
   Za riekou naproti Palm Beach sa rozkladá najväčšie mesto v kraji, West Palm Beach, kde sa nachádza pomerne nové Kravis Cultural Center, tiež Dreher Park ZOO, Norton Gallery of Art (umelecká galéria) a Norton Sculpture Gardens (záhrady so sochami) - kam chodia ľudia skôr za botanickými zaujímavosťami (domorodé rastliny vrátane 300 druhov paliem vábiacich množstvo vtákov). South Florida Science Museum (múzeum vedy) má pripravené výstavy pre návštevníkov každého veku, akvárium a planetárium. Je tu inštalovaný najvýkonnejší teleskop na južnej Floride, ktorým sa dá sledovať nočná obloha, keď to dovolí počasie.
   Lion Country Safari na západ od mesta je komplex o rozlohe 500 akrov (202 ha), kde sa voľne pohybujú levy, žirafy, slony, antilopy a zebry. Musíte však prísť dosť skoro, aby ste predbehli davy. Priamo na ceste z Lion Country Safari je Arthur R. Marshall Loxahatchee National Wildlife Reserve (rezervácia divokej zveri), ktorá je časťou severných everglades. Táto nedotknutá divočina je vynikajúca pre kanoistiku alebo prechádzkam a dáva návštevníkom možnosť objaviť pôvodnú Floridu. Pokiaľ sa chcete dostať do blízkosti zvierat, navštívte Burt Reynold's Ranch and Film Studio pri Jupiteri patriace filmovej hviezde Burtovi Reynoldsovi. Farma pracovných koní s exotickými zvieratami má i farmičku pre deti, kde deti môžu prísť do kontaktu so svieratami, alebo okružné cesty po kulisách niekoľkých filmov.

Späť

Oblasť Martin


   Pri ceste na sever z Palm Beach sa upravené turistické strediská vytrácajú a nastupuje divočina riečnych bažín, lesy koreňovníkov a pobrežné ostrovy. Mestá vystriedajú rezervácie divokej zvere a chránené oblasti lemujúce najväčšiu pevninskú vodnú plochu na Floride, jazero Lake Okeechobee.
   Stuart, najväčšie mesto oblasti Martin, bolo založené v 80. rokoch minulého storočia a je mekkou sladkovodných i morských rybárov. Medzi mestské pamiatky patrí Elliot Museum, vybudované vynálezcom Harmonom Parkerom Elliotom. Basketbalová dvorana slávy dnu vystavuje pamiatky na Babe Ruth a Ty Coob, i keď skutočnou atrakciou je bohatá zásoba rôznych "vylepšeníčok". Elliot a jeho otec Sterling si nárokovali viac než 200 patentov. K videniu sú predchodcovia neskorších vynálezov, napríklad ranná verzia telefónneho záznamníku. Múzeum tiež vystavuje veľkú zbierku bicyklov, motocyklov a áut - je tu dokonca Rolls Royce Pall Mall Phantom z roku 1922 (otváracia doba je denne 13:00 až 16:00 hodín).
   Gillbert's Bar House of Refuge, pomenovaný po pobrežnom útese, ktorý spôsobil potopenie veľa ľudí v predošlých storočiach, býva útočiskom stroskotaných námorníkov. Teraz je tu expozícia pamiatok na ranné moreplavecké letá.
  
Príroda
   Skoro naproti Elliot Museum je 40 akrové (16 ha) Coastal Science Center (pobrežné vedecké centrum) prevádzkované Florida Oceanographic Society so zaujímavými výstavami pobrežnej ekológie a niekoľkými náučnými cestičkami.
   Veľký Jonathan Dickenson State Park (štátny park) zahrňuje 11 300 akrov (4 573 ha). Turisti sa môžu prechádzať po cestičkách vedúcich kroviskami, lesíkmi, koreňovníkovími mokraďami a riečnymi bažinami alebo navštíviť jedinú divokú rieku na Floride nazývanú Loxahatchee. Sprievodcu si môžete rezervovať prostredníctvom Trapper Nelson Interpretive Site, tel.: (407) 546-2771, pomenovaným po mužovi, ktorý v tejto divočine žil skoro 40 rokov. Môžete si tiež rezervovať prechádzku na kanoe, koni a chatičku na prenocovanie.
   Pri neďalekom Hobe Sound je St Lucie Inlet State Preserve (štátna rezervácia) prístupná iba súkromnými člnmi. 1094 yardov (1000 m) dlhý drevený chodníček dovedie návštevníkov koreňovníkovým lesom na míle piesočných pláží. Každé leto sa toto miesto stáva domovom hniezdiacich kajmanok dravých, karet obrovských, kožatiek veľkých i vrieskajúcich kolónii morských vtákov. Pobrežné útesy sú obľúbeným miestom pre potápanie i akvalung vďaka svojim pestrým korálom, myriádam tropických rýb a občas preplávajúcej korytnačky.

Späť

Oblasť St. Lucie


   Severne od Stuartu leží staré mesto Fort Pierce, kde nájdete St Lucie County Historical Museum (historické múzeum). Je tam mnoho vojenských predmetov zo začiatku 20. storočia i španielske klenoty. Ale naozajstným motívom návštevy je Fort Pierce Inlet State Recreation Area (rekreačná oblasť v zátoke). Piesočné dno oceánu a príjemné vlny Atlantiku tu prajú surfovaniu, zatiaľ čo vetrom ošľahané duny a pobrežné pahorky ponúkajú zaujímavú náučnú cestičku.

Späť