Počasie

Zima (december - marec) priemer 65-70°F (18-21°C). Leto (júl - október) je horúce a vlhké s teplotami okolo 90°F (32°C). Obdobie hurikánov je august - október a búrky sa vyskytujú do konca od konca augusta do septembra.
 

Prekvapenie pod vodou

Keys je preslávený vďaka akvalungovému potápaniu niekoľko míľ od pobrežia - a vďaka podivným podvodným prekvapeniam ako je 10 stôp (3 m) vysoká socha Christ of the Deep (Kristus z hlbín). Socha je ponorená 25 stôp (8m) pod vodou a dáva na ňu pozor množstvo korálových rýb. Americká podmorská spoločnosť ju dostala ako dar od talianskeho výrobcu potápačského vybavenia a jedná sa o zmenšenú kópiu Ježišovej sochy z Abysess, ktorá bola pohltená italským Janovom. Ešte podivuhodnejší je Jules Undersea Lodge, kde turisti bývajú asi 30 stôp (9 m) pod vodou. Ide o veľmi populárne miesto a pobyt si musíte rezervovať najmenej rok dopredu.
 

Zabudnutý svetom

Na mori neďaleko Islamorady leží Lignumvitae Key, 280 akrový (113 ha) tropický pozostatok minulých časov. Vedci odhadujú, že niektoré rastliny pochádzajú spred 10000rokov. Podľa tu nájdených stromov lignum vitae (strom života) dostal ostrov svoje meno. Ostrov kúpil chemik William Matheson roku 1919, ale okrem stavby domov, doku a vyrúbaní malej časti sa ničoho nedotkol. Štát ostrov kúpil roku 1972 a dnes je otvorený verejnosti na prehliadky so sprievodcom, je však je zatvorený každý utorok a stredu.
 

Bývalé hlavné mesto

Indian Key na atlantickej strane Islamorady bol kedysi domovom domorodých amerických kmeňov. Roku 1831 kúpil ostrov Jacob Housman ako základňu pre vylupovanie stroskotaných lodí a nakoniec pridal i hotel, prístavisko a sklady. Obyvateľstva pribúdalo a nakrátko sa ostrov stal hlavným mestom Dade, kraja zahrňujúceho Miami. Všetko ale skončilo krvavo, keď 7. augusta 1840 domorodí Američania naštvaní stratou územia, ktoré im stále patrilo, zaútočili na mesto a zmasakrovali väčšinu obyvateľov. Od tejto doby je ostrov neobývaný a jediný prístup je člnom.
 

Koniec cesty

Skupina ostrovov ležiacich za Key West sa nazýva Dry Tortugas. Vďaka ich strategickej polohe sa im hovorí Gibraltar zálivu a tiež mala v minulosti veľký vojenský význam. Pevnosť Fort Jefferson na Garden Key má delostrelecké línie pre 450 zbraní a hradby vysoké 50 stôp (15 m) a hrubé 8 stôp (2,5 m). Po občianskej vojne slúžila ako vezenie, dnes je to turistická zaujímavosť.
 

Hemingway Days

Ernest "Papa" Hemingway behom svojho života na Whitehead Street v Key West napísal Komu zvonia do hrobu, Zbohom zbraniam a Starec a more. Medzitým organizoval zápasy v boxe a popíjal v Sloppy Joe's.
 

   Florida Keys a Key West, aby sme oblasť správne nazvali, je reťaz ostrovovo dlhých asi 180 míľ (290 km) privesený na juhovýchodný cíp Floridy a tiahnúci sa oblúkom na juhozápad do Atlantiku. Najsevernejší ostrov Key Largo je základňou pre John Pennekamp Coral Reef Marine Park (park korálových útesov). Najjužnejší bod Dry Tortugas leží asi 85 míľ (137 km) severne od Havany na Kube.
   Oficiálny počet ostrovov nie je k dispozícii, ale ich počet sa odhaduje na 800, roztrúsených na 2700 štorcových miliach (6995 km2) korálových útesov. 42 ostrovov sú spojné 133 míľ (182 km) dlhou US1 alebo Overseas Highway, ktorá sa tiahne na 43 mostoch vrátane slávneho Seven Mila Bridge.
   Ak nerátame toto spojenie, väčšina ostrovov je prístupná iba z vody. To zaručilo, že si územie zachovalo starý vzhľad. Dnes sú ostrovy chránené prostredníctvom Florida Keys National Marine Sanctuary.(rezervácia). Stále sa tu predovšetkých rybárči, opaľuje a potápa, zatiaľ čo nočný život sa obmedzuje na večere v reštauráciách a posedení v baroch. Atmosféra je odlišná od iných častí Floridy - skôr to pripomína Karibik než Spojené štáty.
   Jeden z najslávnejších obyvateľov tejto oblasti, Ernest Hemingway, bol typickým predstaviteľom života na Keys, a do doby, kedy tu žil, písal a rybárčil sa len málo zmenilo - okrem rastúceho množstva návštevníkov mieriacich na juh a snažiacich sa zachytiť duch týchto okúzľujúcich nostalgických ostrovov.

Tampa Bay a okolie


  
Key Largo
   Najväčší ostrov v reťazi je skoro 30 míľ (48 km) dlhý. Key Largo je najrozvinutejší. O Key Largo sa hovorí, že je hlavným mestom potápačov v Spojených štátoch, a i keď by o tomto titule pochyboval, niet pochýb, že potápači majú toto miesto radi. John Pennekamp Coral Reef State Park (Štátny park korálových útesov) bol prvým podmorským útočiskom v Amerike založeným k ochrane jediných živých korálových útesov v Spojených štátoch. Zaberá 53 661 akrov (21 716 ha) podvodné plochy a 2350 akrov (951 ha) súše. Návštevníci môžu využiť ponuky vodných športov a vyhliadkových ciest. Kraj divov s 500 druhmi rýb a 55 druhmi korálov je tiež dosiahnuteľné pre neplavcov vďaka člnom so skleneným dnom.
   Atrakcie na súši zahrňujú Crocodile Lakes National Wildlife Refuge (rezervácia krokodýlov) a pôvodný parník African Queen, ktorý hral vo filme s Humprey Bogartom a Katherine Hepburnovou. Loď bola úplne reštaurovaná a teraz kotví v Key Largo Harbor Marina. Je tu tiež Chris-Craft, použitá vo filme On Golden Pond.
   V historickom Tavernier pochádza z prelomu storočí stanica, kostoly a domy zakladateľov.

Späť

Upper Keys


  
Windley Key
   Pri prejazde Plantation Key pomenovanom podľa množstva farmách pestujúcich tropické ovocie dorazíte na Windley Key a Theater of the Sea (morské divadlo). Tu môžete vidieť delfíny, dokonca si s nimi zaplávať (ak máte viac ako 13 rokov a ešte musíte absolvovať 30 minútový výcvik) alebo uvidieť živého žraloka. Dá sa tu priplávať na člne "bez dna" alebo sledovať show s delfínmi. Novou atrakciou je program Trainer for a day (jeden deň cvičiteľom), ktorý zahrňuje tri hodiny starania sa o delfíny a kŕmenie, lekcie anatómie, fyziológie a zoznámenie sa s chovaním delfínov. (otvorene denne od 9:30 do 16:00)
   Hurricane Memorial na MM 82 (Mile Market 82) kryje masový hrob 423 stavbárov, ktorí boli zabití počas hurikánu roku 1935 na Sviatok práce. Windley Key Fossil Reef Geological Site na MM 85,3 ponúka zdarma jazdy po 30 akrovej (12 ha) ploche pôvodného ľadového hrebeňa, jeho faune a archeologických stanovíšť.
  
Islamorada
   Je vynikajúcou základňou pre expedície rybárčenia na otvorenom mori - hovorí sa jej hlavné mesto športových rybárov. Marlin, tuniak a delfín sa vyskytujú kúsok od pobrežia Atlantiku.
   Je možno obdivovať i bez chytania vďaka povoleniu k potápaniu na ostrove. V Treasure Village na Old Higway môžete vidieť zachránené poklady a prejsť množstvom obchodov a galérii. Na juh od Islamorady leží Long Key a Long Key State Recreation Are, miesto k odpočinku, rybolovu, plávaniu, kanoistike alebo prechádzkam. Objednajte si dopredu kemp, hlavne vo vrcholiacej sezóne.
   Neďaleko v San Pedro Underwater Archeological Preserve leží holandský vrak San Pedro vážiaci 287 ton a potopený roku 1733. Bol nájdený roku 1960 v hĺbke 18 stôp (5,5 m) a väčšina vrakov bola vytiahnutá späť na svetlo sveta. Dnes je obľúbené miesto pre potápanie s delami, replikou kotvy a podmorskou informačnou tabuľou.
  
Marathon
   Než dojdete na Marathom, miniete na MM59 na Grassy Key Dolphin Research Center (Výzkumné stredisko delfínov)m ktoré spolupracuje s univerzitami a výskumnými ústavmi po celom svete. Môžete tu plávať s delfínmi, ale je potrebné objednávať skoro dopredu (najmenej mesiac pred návštevou). Bola tu Flipper's Sea School pre výcvik delfínov a v 50. rokoch sa tu natáčal seriál Flipper.
   Marathon sám má najmodernejšie letisko, ktoré pravdepodobne významne zvýši množstvo návštevníkov. V meste sa nachádza Crane Point Hammock, archeologické nálezisko s nálezmi starými 700 rokov a njstarší príklad architektúry s klenbou nad polkruhom mimo Key West. Museum of Natural History sa pokúša oživiť dejiny tohto územia.
   Pri ceste na juh od Mathonu prejde slavný Seven Mile Bridge (Sedemmíľový most), ktorý meria iba 6,9 míle (11km), bol dokončený roku 1982 s nákladom 45 miliónov dolárov a je najdlhším segmentovým mostom na svete. Na MM47 leží vchod k Old Seven Mile Bridge. Stavba je zaradená do Národného zoznamu historických miest a spočíva na 546 betónových pilieroch medzi Middle a Lower Keys.

Späť

Lower Keys


   Územie od Seven Mile Bridgena juh ku Key West je známe ako Lower Keys. Všetci, ktorý snívajú o Keys, si predstavujú kľud a pohodu, úžasne výhľady a neporušenú prírodu. Praky zahrňujú tiež Bahia Honda State Park s chatkami a kempami, z ktorých je krázsny výhľad na oceán. Stojí tu Looe Key National Marine Sanctuary pomenovaný po lodi jej veličenstva Looe, ktorá tu roku 1744 našla na plytčinu, a Key Deer National Wildlife Refuge, ktorá je domovom niekoľko sto maličkých kusov vysoké zveri.
  
Key West
   Key West sa stal behom svojej existencie legendou a ľudia sem chodia skúsiť niečo iného. Tento kedysi ťažko prístupný raj milovníkov samoty sa teraz zmenil v prúdy turistov, ktorý sa snažia nájsť niečo z osobitosti, ktorá toto miesto činí tak jedinečným.
   V Apríli 1982 hraničná ostraha Spojených štátov rozmiestnila bariéry na Overseas Highway na juh od Florida City v snahe zaraziť príliv ilegálnych prisťahovalcov do Spojených štátov. Nasledoval dopravný chaos, lebo polícia kontrolovala každé vozidlo a žiadala cestujúcich, aby preukázali svoje americké občianstvo. Na protest proti tomu, že je s nimi zaobchádzané ako s cudzincami vyhlásili predstavitelia Key West Lastúrovú republiku vrátane svojej vlajky, falošných víz, hraničných prechodov a meny a donútili hraničnú ostrahu aby odstúpila. Lastúrové pasy a víza sú doposiaľ k zakúpeniu v obchodnej komore Key West a oslava Lastúrovej republiky na pamäť "víťazstva Južanov" sa koná vždy v apríli.
   Obyvatelia Key West, žijúci vždy v ústraní, sa pôvodne živili zachraňovaním vrakov, pomáhali stroskotaným obetiam a zachraňovali náklad, aj keď sa to len hemží historkami o zámernom potápaní lodí.
   Jedinečnosť oblasti významne zapôsobila na excentrikov a osobnosti. Významný ekológ John Audubon zahájil ochranárske ťaženie a pomohol zachovať väčšinu pamiatok ostrova. Ernest Hemingway našiel behom tunajšieho života k väčšine svojich prác.
   Key West je hedonizmus v čistej forme. Večer zamierite po Duwal Street na slávnosti Mallory Square, kde sa miestni ľudia a turisti miešajú so žonglérmi, hltačmi ohňov a poučnými muzikantmi a západ slnka je sprevádzaný neutíchajúcou búrkou potlesku. Mallory Square tvorí počiatočný bod živého večera staveného po baroch, kaviarňach a reštauráciách, z ktorých väčšina má výbornú živú hudbu s karibským nádychom.
   Behom dňa je dobré začať prechádzku na Truman Avenue. Zabočíte doľava na Lean Street, kde stojí dom dramatika Tennessee Williamsa. Pokračujete po Truman Avenue 119 a zabočte vľavo do Whitehead Street, kde sa nachádza najjužnejší bod americkej pevniny prístupný verejnosti. Zahnete doprava do Lighthouse Museum (múzeum majákov), kde na vás po výstupe 98 schodov čaká krásny pohľad na ostrov a okolité more.
   Skoro naproti stojí neobyčajný Hemingwayov dom (otvorený denne 9:30 do 17:00). Pochádza z roku 1851 a slávny autor v ňom býval do svojej smrti roku 1961. Bol to prvý dom v Key West, ktorý mal tečúcu vodu, krb a bazén. Čelo postele je vyrobené zo španielskej kláštornej brány zo 17. storočia, sklenený luster bol ručne vyfukovaný a Picassova mačka bola darom samotného Pabla Picassa. V dome je teraz múzeum a žije tam 42 mačiek (väčšina z nich je 6 a viac prstá), každá z nich reprezentuje jeden most v Keys.
   Vľavo od Whitehead Street idete do Petronia Street a ocitnete sa v živej karibsky vyzerajúcej Bahama Village. Viac na sever na rohu Whitehead Street a Green Street, medzi radom neodolateľne podivných "perníkových" domov v štýle "conch", je sídlo Johna Audubona s neoceniteľnou zbierkou nábytku od polovice 19. storočia a s pôvodnými vtáčími rytinami umelcov (otvorené denne od 9:30 - 17:00)
   Naproti je Mel Fisher Maritime Heritage Society Museum s pokladmi, ktoré stratili dve španielske galeony, ktoré stroskotali behom hurikánu roku 1622. Na konci ulice Duval Street je Wrecker's Museum (múzeum záchrancov vraku) v budove vybudovanej roku 1829 pre senátora Watlingtona z Floridy, ktorý bol zároveň kapitánom a záchrancom vrakov. O dome sa hovorí, že je najstarší v Key West.
   Rozkošnému ružovo-zelenému domu na konci ulice sa často hovorí Southernmost House (najjužnejší dom). Je to chybné pomenovanie, lebo ďalší dom stojí priamo na juh od neho.

Späť