Podnebie

Aj keď letné teploty dosahujú v priemere 89°F(31°C) v období leta. Zimné mesiace sa podobajú chladnejšou teplotou severného regiónu tejto oblasti. Teploty behom januára až marca klesnú na priemerných 48°F (8°C) a môže sa objaviť aj mráz.
 

St Augustine - tipy

-Potter's Wac Museum (Múzeum voskových figúr) King Street 17: 170 historických figurín, dielňa a obchod

-Ripley's Believe It or Not ! (Verte neverte !) St Marco Avenue 19: Neobvyklé múzeum plné bláznivých predmetov z celého sveta. Miesto k pobaveniu na hodinu či dve. -St Augustine Alligator Farm, Anastasia Blvd 999: nenechajte si ujsť krokodíliu show, kedy sa chovateľ dostane nebezpečne blízko k tlame zvieraťa. Jedinečné miesto, kde je 22 druhov aligátorov a krokodílov. Objednajte si show vopred na tel.: (904)824-3337. Otvorene denne od 9:00 do 17:00
 

Pláže

-St Augustine: tu začína viac než 20 míľ (30 km) pláže, ktorá sa rozprestiera smerom na sever. Je obľúbená zvlášť cez víkend.
-Ponte Vedra: na tejto skvelej pláži južne od pláži Jacksonvillu sa nachádza domy milionárov a rada golfových ihrísk. Prístup na tieto pláže je obmedzený, ale stojí za to sa sem dostať a slniť sa na miestach ďaleko od davu ľudí.
-Jacksonville: mesto plné ľudí dochádzajúcich za prácou i plné turistov, ktorí si chcú užiť pláže.
-Neptune: Omnoho tichšia oblasť, väčšinou s rodinnými domami.
-Atlantic: živá oblasť lemovaná reštauráciami, barmi, disco klubmi. Skvelé surfovanie.
 

Amiela Island

13 míľ (21 km) dlhý ostrov, ktorý utiekol komercií, ktorá je zjavná v iných častiach Floridy. Kúzelné mesto Fernandina bolo kedysi brlohom pirátov. Museum of history a St Peter's Episcopal Church slúžiaci ako škola pre oslobodených otrokov stojí za návštevu. 3 míle (5 km) severne sa nachádza Fort Clinch State Park (pevnosť Clinch), ktorá bola postavená Američanmi na ochranu Georgie proti britskému nátlaku po vojne roku 1812. Táto pevnosť bola využitá iba Konfederáciou behom občianskej vojny v roku 1847.
 

Dôležité dátumy

-1562 Francúzski hugenoti zariaďujú kolóniu v pevnosti Fort Caroline na rieke St John's River
-1565 Pedro Menédrez de Avilés zakladá St Augustine
-1727 Je postavený najstarší zachovalý dom v St Augustine
-1822 Mesto Cowfort je premenované na Jacksonville podľa generála Andrewa Jacksona
-1832 William J. Mills sa stáva prvým starostom Jacksonvillu
-1864 Battle of Olustee (bitka o Olustee), hlavná bitka občianskej vojny na Floride
-1901 Obrovský požiar ničí stred mesta Jacksonville.
-1908 Jacksonville začína získavať povesť mesta so zimným filmovým festivalom a je otvorené hlavné štúdio.
 

Občianska vojna

Obidve strany sa snažili o víťazstvo v jednej bitke občianskej vojne na Floride, ktorá sa konala v borovicových lesoch okolo mesta Olustee 13 míľ (21 km) od Lake City a asi 19 míľ (30 km) severne od Gainesville. Vo februári 1864 sa asi 5000 vojakov Únie stretlo južne od Jacksonville s rovnakým počtom "rebelov" a po päťhodinovej bitke ostalo 300 mŕtvych a asi 2000 zranených. Na tomto mieste je postavený pamätník a návštevné centrum. Raz do roka sa
 

   Na severovýchode, ktorý je oblasťou veľkých kontrastov, nájdete ako starú, tak i novú Floridu. Prví osadníci zo silným vplyvom boli Španieli. V roku 1901 tu bol postavený prví mrakodrap.
   Jacksonville je hlavným mestom tohto regiónu a zaberá najväčšiu plochu v porovnaní s ostatnými mestami v USA. Toto mesto rozdeľuje rieka St Johns River a je zmesou modernej a historickej architektúry. Nachádza sa tu najväčší pivovar v zemi a gurmani určite ocenia početné reštaurácie a kaviarne na brehu rieky, ktorá mestu dodáva kozmopolitný nádych.
   Severne leží jedno z najstarších miest, Fernandina Beach. Južne sa nachádza mesto St Augustine, kde sa k prehliadke ponúka najstaršia škola, najstarší obchod, najstarší kostol a najstaršia pevnosť.
   Na severovýchode sú celé kilometre skvelých pláži a malebných jazier a riek. Vďaka svojej polohe voči štátu Georgia a ostatným častiam USA sa táto oblasť stala vyhľadávanou turistickou atrakciou už v minulom storočí. Aj keď veľa turistov cestuje na juh, táto oblasť ma stále čo ponúknuť.
   Hlboké lesy a rozsiahle jazerá, to je pravá divoká príroda a tunajšia krokodília farma v St Augustine je jednou z najpopulárnejších atrakcií. Táto oblasť sa pýši dlhou históriou zábavných festivalov a realistickým opakovaním historických udalostí behom roka. Mladšie mestá ovplývajú bohatou kultúrnou aktivitou a širokou ponukou nákupných centier.

St Augustine


   St Augustine má zo šesťdesiatich historických pamätihodností rozhodne čo ponúknuť. Tvrdí sa, že je najstarším severoamerickým mestom, aj keď mesto Pensacola na severozápade Floridy sa tiež hlási o toto prvenstvo. Je jasné, že St Augustine je najstarším trvalo osídleným mestom v USA. Najprv bolo osídlené Španielmi v roku 1565 a ešte dnes tu môžete navštíviť niekoľko pôvodných budov. Každoročne konané festivaly pomáhajú udržať historický vzhľad mesta a obnovovať život minulých storočí. Do historického mesta sa dostanete buď kočiarom ťaženým koňmi alebo ešte lepšie pešky. Začať môžete hneď pri starej City Gate (mestská brána) na začiatku St George Street. Nielen že je to blízko hlavného informačného centra, ale tiež susedí s pamiatkou Castillo de San Marcos National postaveným Španielmi v roku 1672. Na stavbu tejto pevnosti bol použitý špeciálny materiál zvaný coguina, čo je mäkké spojivo vyrobené z rozdrvených mušlí a korálov. Táto pevnosť je obklopená priekopou a honosí sa vežičkami múrmi silnými 5 metrov. Tu môžete navštíviť izby vojakov a zastihnúť ukážku delostreleckej techniky.
   V St George Street 14 nájdete zvláštnu stavbu Oldest Wooden schoolhouse (najstaršia drevená škola) postavená pred Americkou revolúciou. Smerom dole po tejto ulici sa dostanete do Spanish Quarter ( Španielska štvrť), čo je zreštaurovaný a plne funkčný historický skanzen s dobovými remeselníkmi, ktorý vyrábajú sviečky, tkajú a priadu. Všetky vytvorené výrobky napomáhajú udržať historický vzhľad tohto skanzenu.
   V mieste kde sa stretáva St George Street a Cathedral Place, stojí nádherná Basilica Cathedral of St Augustine ( katedrála Sv. Augustína). Tá bola niekoľko krát podrobená renovácií prestavbám, najviac po veľkom požiari v roku 1887. Stále však ešte uchováva dokumenty farnosti od roku 1594, ktoré patria k najstarším písaným dokumentom v USA.
   Plaza de la Constitution (námestie Ústavy) bolo stredom pôvodného osídlenia a dnes sa tu nachádza pamätník Španielskej konštitúcie (1812) a socha Juana Ponce de Leóna, prvého Európana, ktorý vstúpil na Floridu v roku 1513.
   National Archaeological Park (národný archeologický park) na Magnolia Avenue pripomína historickú výpravu, ktorá sa snažila nájsť Fountain of Eternal Youth (prameň večnej mladosti).
   Zo St George Street zahnite v ľavo na King Street a potom v pravo na Artillery Lane. Nájdete tam Oldest Store Museum (múzeum najstaršieho obchodu), ktoré vystavuje vyše sto tisíc exponátov, ktoré sa predávali na prelome storočia ako napríklad šnurovačky, lieky obsahujúce 90 % alkoholu (!) a červené flanelové spodné prádlo. Všetci predavači majú na sebe autentické kostýmy. Uličkou smerom dole nájdete Oldest House (najstarší dom), ktorý bol zachovaný pod záštitou mestskej historickej spoločnosti a zobrazuje život rôznych majiteľov tohto domu, každá miestnosť hovorí o rôznej dobe a spôsobe života.
   Keď sa vrátite na King Street, nájdete Zorayda Castle, napodobeninu španielskej Alhambry, s pokladmi z celého sveta. Lightner Museum sa nachádza v niekdajšom hotely Alcazar a vystavuje zbierky z 19. storočia. Antické hracie skrinky sú tunajšou zvláštnosťou a predavači ich radi predvádzajú.
   Mission of Nombre de Dios na San Marco Avenue je miesto, kde sa slúžila prvá omša v Amerike.

Späť

Jacksonville


   Toto mesto bolo pomenované po generálovi Andrevovi Jacksonovi v roku 1822. Pôvodne sa volalo Cowford a rozkladalo sa na brehoch St Johns River. Dnes sa rozkladá na najväčšej mestskej ploche v USA a je jedným z najviac pulzujúcim mestom a má rovnako čo ponúknuť. Niektoré časti mesta môžu byť navštevované ,, vodným taxíkom" a futuristickou jedno koľajnicovou železnicou, ale ak chcete navštíviť ďalšie pamiatky, musíte použiť auto. Je dôležité, aby ste si výlety dobre naplánovali a tak sa vyhli zbytočným cestám cez rieku.
   V severnej časti centra sa nachádza Convention Center a River City Playhouse (divadlo), v ktorom nájdete ako divadlo pre dospelých, tak i pre deti. Je tam i súd, radnica a obchodná komora.
   Florida Theater (divadlo Florida) v E Forsyth Street je považované za stred mesta a uvádza viac ako 100 kultúrnych akcií za rok. V Cummer Gallery v Riverside Avenue na severozápadnom brehu rieky je umiestnená výstava umenia, ktorá vystavuje ranný Míšensky porcelán a je tiež umeleckým vzdelávacím centrom (otváracie hodiny sú v utorok - piatok od 10:00-17:00, v sobotu od 12:00-17:00 a v nedeľu od 14:00-17:00hod).
   Jacksonville ZOO, ktorá je otvorená od 9:00-17:00hod.(mimo štátnych sviatkov), sa nachádza na ZOO Road hraničiaci s riekou Trout. ZOO sa stará o viac ako 700 živočíšnych druhov, ktorí sa pohybujú volne vo výbehoch napodobujúcich ich prirodzené prostredie. Do ZOO sa dostanete aj pomocou vodného taxíka. Neďaleko v Busch Drive sa nachádza pivovar Anheuser-Busch, kde je pre návštevníkov pripravená náučná prehliadka zoznamujúca s výrobou piva. Potom si môžete pochutnať na rôznych druhoch piva v tomto najväčšom pivovare v USA (otváracia doba je od pondelka do soboty od 9:00-16:00hod).
  
Jacksonville Landing
   Landing of Independence Drive je nákupným strediskom z množstvom reštaurácií, z nich mnohé majú výhľad na rieku. V centre je vidieť veľa pouličných umelcov. Do centra sa môžete dostať vodným taxíkom.
  
   Riverwalk na južnom brehu rieky je dlhý asi 1,2 míle (2km) a nájdete tam fontánu, ktorá je v noci osvetlená, prístav, stanicu vodného taxíka, reštaurácie, obchody a pouličných predavačov. Táto promenáda vedie k Jacksonville Museum of Science and History (múzeum vedy a histórie), ktorou súčasťou je aj Childran ´s Museum (múzeum pre deti). Pre bližšie informácie ohľadom otvaracej doby volajte (904) 396-7062.
   Alexander Brest Museum nachádzajúci sa v Jacksonvillskej univerzite vystavuje steubenské sklo, český porcelán a predmety z predkolumbovskej doby. Jacksonville Art Museum (umelecké múzeum) na Center Drive vystavuje orientálny porcelán a predmety z doby 3 000 rokov pr.n.l. až do roku 1 500.
   Fort Caroline National Memorial v Fort Caroline Road 12713 poskytuje pohľad na model pôvodnej pevnosti (otvorené je denne od 9:00-17:00,zatvorené je 25.decembra).

Späť

Gaunesville


   Cestovné kancelárie nazývajú túto oblasť okolo Gaineville ,,pôvodnou Floridou" vďaka bohatej histórie mestečiek, vyvierajúcim prameňom a rybárskej tradícií. Centrom tohto regiónu a zároveň kultúrnym strediskom je University of Florida. V tejto univerzite sa nachádza Florida Museum of Natural History (Floridské múzeum histórie prírody), ktorá vás zavedie do fascinujúcej doby dinosaurov prostredníctvom virtuálnej reality (otvorené je od utorka do soboty od 10:00-17:00 a v nedeľu od 13:00-17:00).
   Na ulici Hull Road sa nachádza Harn Museum, jedna z najnovších floridských inštitúcií vystavujúca artefakty z Afriky, Ameriky a z predkolumbovskej doby na ploche 19 000metrov štvorcových. Fred Bear Museum na uluci Archer Road sa špecializuje na lukostreľbu a vystavuje predmety z doby kamennej (otvorené je od stredy do nedele od 10:00-18:00hod).
   Určite navštívte aj nádherné záhrady Kanapaha Botanical Gardens na ulici 63rd Boulevard. Je to druhá najväčšia botanická záhrada na Floride a pýši sa svojou rôznorodosťou.
   V roku 1992 bolo otvorené Center for the Performing Arts, kde sa konajú rôzne kultúrne akcie. Oproti tomu Constans Theater ponúka hry režírované študentmi a ich sponzorom je úrad - Florida Theater Departmen. Divadelná scéna Gainesville Community Theater uvádza hry s ostatnými sľubnými miestnými talentmi. Na druhej strane divadlo The Hippodrome State Theater uvádza hry s medzinárodnými a národnými divadelnými hviezdami. Budova tohto divadla je obklopená početnými kaviarňami, štúdiami, barmi a klubmi.
   Južne od Gainesville, na dialnici US441, je rezervácia Paynes Prairie State Preserve, ktorá je obľúbená medzi ľuďmi, ktorí milujú kemping, turistiku, jazdu na koni a kanoistiku. Táto oblasť bola kedysi domovom pôvodných obyvateľov Ameriky a nájdené artefakty sa datujú do doby 7 000 rokov pred n. l. Niektoré divoké zvieratá, kone a aligátory sú do dnes tunajšími stálymi obyvateľmi. O pár kilometrov ďalej na ceste Interstate 75 leží indiánska dedina kmeňa Timucuan Micanopy. Usadili sa tu tiež Španiely, ale zachovalo sa tu len veľmi málo pamiatok starších ako od roku 1821. Dnes sa tieto miesta, plné obchodov zo starožitnosťami, využívajú k natáčaniu filmov z historickými témami.
   Každý rok na jeseň dedina poriada trh zo starožitnosťami, na ktorý prichádza cez 200 predávajúcich.
   Smerom na juhovýchod leží mesto Marjorie Kinnan Rawlings State historic Site. V roku 1920 sa tu usadila autorka knihy The Yearling, Marjorie Kinnan Rawlingsová, ktorá je nositeľkou Pultzerovej ceny za literatúru. V ďalšom románe Cross Creek verne zobrazila život okolo seba. Jej písací stroj stále stojí rozložený na stolíku, jej listy a novinové ústrižky sú tu vystavené k nahliadnutiu a pootvorené dvierka skrinky odhaľujú fľašku whisky, ktorú spisovateľka mala schovanú v čase prohibície. Upozornenie : do domu môže vstúpiť iba 10 návštevníkov, obyčajne je tu dlhý rad, preto si nezabudnite zobrať desiatu. Prejdite sa tunajšími záhradami a navštívte hrob autorky v mieste nazvanom Island Grove, Ktoré je niekoľko kilometrov odtiaľ. Prehliadky sa nekonajú od augusta do septembra.
   Pri ceste severne od Gainesville asi 2 míle (3km) po ceste Millhopper Road dôjdete k Devil ´s Millhopper State Geological Site, obrovskej hlbokej prepadline. V tomto prekrásnom a malebnom mieste bublajú potôčiky cez kamene v rokline uprostred exotických papradín a stromov.
  

Späť