Počasie

Letné mesiace od júla po október s teplotami okolo 80°F (27 °C) sú najteplejšie. V jarných mesiacoch od marca do júna sa môže ochladiť v priemeru na 63°F (17°C), zatiaľ čo teploty v zime od januára do marca klesnú v priemere na 44°F (7°C).
 

Hranicou je nebo

-National Museum of Naval Aviaton (múzeum námorného letectva) v Pensacole ma jednu z najväčších zbierok vojenských lietadiel. Nenechajte si ujsť západné krídlo so štyrmi modrými Angel Skyhawk v diamantovej formácii.
-Veteran's Memorial Park (Pamätník veteránov vojny vo Vietname) je prvou replikou Vietnam Veteran's Memorial vo Washingotn DC
- Englin Air Force Base vo Fort Walton Beach má najväčšiu komoru na testovanie životného prostredia na svete a simulátor prúdenia vzduchu 33. letky taktických bojových letúnov známe ako Top Guns z vojny v Perzskom zálive.
-United States Air Force Armament Museum (múzeum výzbroje leteckých síl) uchováva niekoľko B-17, prieskumné lietadlá SR-71 Blackbird a ďalšie lietadlá zo štyroch vojen.
 

Perdido Key

Perdido Key, ktoré Pensacolu chráni z juhu, sa stalo obľúbeným cieľom turistov spojeným mostami s Floridou i Alabamou. Turistika sa väčšinou rozvíja väčšinou v kondominiách a hoteloch s vyhliadkov na záliv a Old River (Stará rieka). Na tomto ostrove, ktorý je súčasťou Gulf Islands Nationalal Seashore, je Perdido Key State Recreation Area (štátna rekreačná oblasť) a Big Lagoon State Park (štátny park Veľká Lagúna) s vyhliadkovou vežou vysokou 12 metrov pre pozorovanie vtáctva v mokrinách.
 

Destin/Fort Walton

Mestá Destin a Fort Walton, ktoré sa rozprestierajú pozdĺž 24 míľ (38 km) dlhého bieleho piesočného pobrežia s trblietavým zeleným morom, sú pýchou Emerald Caost (Smaragdové pobrežie) Destin/Fort Walton má najrýchlejší príliv oceánskych vôd v zálive. Rybárčenie a morské ryby sú vynikajúce, plachtenie a vodné športu kvitnú. Oblasť je známa golfom, 545 jamiek je rozmiestnených v lesoch a mokrinách okolo.
 

Fakty o Tallahassee

Tallahassee je pôvodný americký názov pre "pôdu starých polí" alebo "opustené dediny", pričom dnes v meste žije 133 731 obyvateľov. Leží vo východnej časovej zóne a rovnako ako Rím ju obklopuje 7 kopcov. Je jediným nedobytým hlavným mestom Konfederácie na juh od Mississippi. Mesto chráni pamätné mesto bitky pri Natural Bridge.
 

Prechádzky

Tallahassee má najmenej tri pohodlné pešie trasy po hlavných pamätihodnostiach. V centre tiaž jazdí zadarmo trolejbus. Mapa s trasami pre pešo a s trolejbusovými traťami sú zadarmo k dispozícií v Talahassee Area Visitor Information Centre v budove New Capitol. Spomínané trasy sú Centrum, Park Avenue Historic Distic Tour a Calhoun Street Historic District Tour.
 

Wakulla pramene

Wakulla je domorodé označenie pre "tajomné vody" - čo je príhodný názov pre túto divočinu nachádzajúcu sa 12 míľ (19 km) južne od Tallahassee. Táto skutočne nedotknutá krajina poslúžila k natáčaniu filmov o Tarzanovi v 30. rokoch. Dnes lode s presklenným dnom berú návštevníkov na "bezodné" pramene, o ktorých sa hovorí, že patria medzi najhlbšie na svete - zostáva naďalej tajomstvom, aké hlboké sú. Potápači sa môžu odvážiť do hlbín zatiaľ čo lodné prehliadky poskytujú možnosť zahliadnuť aligátory, hadov a množstvo vtákov - v mieste bolo zistených 154 živočíšnych druhov.
 

   Severozápad , nazývaný často Panhandle, hraničí na severe zo štátom Alabama a na severovýchode zo štátom Georgia. Táto oblasť je známa aj ako Emerald Coast (Smaragdové pobrežie), podľa prenikavého zeleného až sýto modrého mora, ktoré silne kontrastuje s bielymi plážami.
   Severozápad sa rozvíjal úplne inak ako ostatné časti štátu. Ako prvé územie, ktoré vyhrali Američania, sa tiež najviac zapájalo do občianskej vojny. Priemysel a poľnohospodárstvo sú prepojené skôr zo susednými štátmi na severe ako s citrusovým pásom na juhu.
   Prví usadlíci skúsili svoje šťastie v Pensacole, ale choroby spolu s hurikánmi ich odtiaľ vyhnali a prvou kolóniou sa stal St Augustin. Od tej dobu sa tieto dve mestá neľútostne bijú o to, ktoré z nich sú najstaršou osadou v Spojených štátoch. Výsledkom je kompromis - hlavným mestom štátu sa stalo Tallahassee.
   Okrem historických miest je oblasť posiata prírodnými prameňmi, lesnými rezerváciami, podzemnými chodbami, jaskyňami a pobrežnými parkmi, medzi ktoré patrí aj Florida Caverns State Park (štátny park floridských jaskýň) s fascinujúcimi vápencovými útvarmi. Ďalšie zaujímavé parky sú Natural Bridge Battefield State Historic Museum, Kde bojovali vojaci Konfederácie, aby Tallahassee nepadlo do nepriateľských rúk, a Torreya State Park s útesmi, ktoré sa týčia do výšky 46 m nad riekou Apalachicola.

Pensacola


   Pensacola, prvý krát osídlená v roku 1559 skupinou španielskych osadníkov vedených Donom Tristanom De Luna, je nesmierne hrdá na svoju históriu a skutočnosť, že ju spravovalo päť národov. Španieli sa po odchode zo svojho pôvodného sídla vrátili v r. 1698 a vybudovali na mieste dnešného Naval Air Station pevnosť. Neskôr mesto striedavo riadili Španieli a Briti až do roku 1821, kedy bolo pripojené ku Spojeným štátom a jeho prvým guvernérom sa stal generál Andrew Jackson.
   V období občianskej vojny sa mesto rozdelilo : južania držali pevnosť Fort McRee a yankeovia sa uzavreli na pobrežnom ostrove Santa Rosa (dnešná Pensacola Beach, kde sa nachádza väčšia časť hotelov tohto letoviska). ,,Rebeli" nakoniec utiekli a Pensacola bola pripojena k severu. V meste sa prvým turistickým cieľom stala v r. 1886 malá pevnosť Fort Pickens, kde prichádzali dychtivé davy, aby uvideli významného a obávaného apačského náčelníka Geronima.
  
Seville, Palafox a North Hill
   Na severnom konci Three Mile Bridge ( Trojmiľový most) sa začína historická časť Seville. V niekdajšom strede španielského mesta sa prelínajú kreolské a viktoriánske domy pochádzajúce až z roku 1780, z ktorých mnohé boli renovované a premenené na obchody alebo reštaurácie. Stred tejto štvrti, Seville Sguare, sa každoročne stáva dejiskom festivalu Greater Gulfcoast Arts Festival, ktorý sa koná cez prvý novembrový víkend a priláka viac ako 100 000 ľudí, a trojdenný apríľový Jazzfest alebo Springfest. Neďaleko je ulica Alcaniz Street zo St Michael ´s Cenetery (cintorín sv. Michala), ktorý má niekoľko tisíc hrobov a niektoré sú cez 200 rokov staré.
   Smerom na západ leží Palafox Historic Diskrict. Balkóny z tepaného železa zdobia španielsku architektúru tejto bývalej obchodnej štvrti starej Pensacoly. Keď budete pokračovať ďalej, dostanete sa do štvrte pre vyššie vrstvy North Hill Preservation Diskrict zo 70 rokov 19 storočia s ukážkami architektúry z doby kráľovnej Anny. Štvrť bola postavená na mieste bývalej pevnosti a ľudia na svojich záhradách dodnes nachádzajú delové gule.
   Južne od North Hill leží Historic Pensacola Village (otvorené je v pondelok - sobota 10:00-16:00), ktorá radou výstav pripomína 200 rokov starú minulosť mesta. Museum of Industry sa zameriava na hospodársku minulosť, zatiaľ čo v starom Christ Church sídli Pensacola Historical Museum. Ďalšie sú Julee Cottage Museum of Black History (múzeum černošských dejín), Lavalle House (Lavallov dom) a Quina House (Quinov dom). Pensacola Museum of Art v Jeferson Street kedysi slúžilo ako vezenie. Stará radnica o kúsok ďalej tiež na tejto ulici bola premenená na TT Wentworth Jr Florida State múzeum (floridské štátne múzeum), kde na prvom poschodí sídli veľmi zaujímavá expozícia Kidstown, ktorá zaručene poteší deti všetkých vekových kategórií.

Späť

Panama City


   Obyvatelia Panama City sú neuveriteľne pyšní na svoje biele pláže a majú k tomu dobrý dôvod. V roku 1994 boli pláže v St Andrews State Park vyhlásené laboratóriom pre pobrežný výskum Univerzity v Marylandu za najlepšie v Amerike. Zástupy mládeže sú rovnakého názoru a cez jarné voľno sa tam zíde okolo 500 000 amerických študentov. Toto obdobie sa stalo vďaka Hollywoodu legendou, je známe výtržníckym chovaním a niektoré floridské mestá sa horlivo snažia presvedčiť študentov, aby odišli niekde inde. Panama City ich však vrúcne víta nabáda k ohľaduplnosti voči iným návštevníkom. Vďaka nízkym výdajom, veľmi dobrému vybaveniu, viac ako 300 slnečných dní v roku a stúpajúca povesť o chutných pokrmoch z morských rýb je pláž Panama City Beach obľúbeným miestom pre rodiny.
  
Miestne atrakcie
   Mesto delí pláž St Andrews v Panama City vo východnej časti a Panama City Beach 5 míľ (8km) na západ. Väčšina atrakcií pre turistov je na pláži. Museum of Man the Sea (Múzeum človeka a mora) na ulici Back Beach Road 17314 predstavuje dejiny potápania a života pod hladinou. Gulf World (Svet zálivu) na ulici Front Beach Road 15412 poriada denne 4 predstavenia, v ktorých vystupujú delfíny a tučniaci. Je tu tiež tropická záhrada, akvalung a predvádza sa kŕmenie žralokov. Návštevné hodiny zistíte na tel. (904) 234-5271. Pre trochu smiechu na slniečku skúste 6 akrov (2,5ha) veľký Shipwreck Island Water Park (vodný park Ostrov stroskotancov) v ktorom zažijete jazdu na horskej dráhe, pri ktorej stúpa adrenalín a tuhne krv v žilách, rovnako ako kľudné plachtenie po Lazy River (Lenivá rieka). Susedný Miracle Amusement Park (Zábavný park zázrakov) ponúka ďalšie jazdy na 30 rôznych atrakciách vrátane toboganu dlhého 2 000 stôp (600m) a iné vzrušujúce zábavy. Park je v zime zatvorený.
   Zoo World leží na východnom konci ulice Front Beach Road. V simulovanom prirodzenom prostredí tu žije približne 300 rôznych zvierat. Je tu ,,mazliace oddelenie" obľúbené najmä u mladších návštevníkov, plošina pre kŕmenie žiraf a nádherná voliéra.
   Ďalšou atrakciou je Bay Country´s Junior Museum (múzeum pre mládež) v Jenks Avenue 1731, kde sa deti môžu hrať na Indiánov, skúmať indiánske stopy, drevený zrub, pioniersku dedinku a stopovať v prírode (Otvorené je utorok - piatok 13:00-16:30, v sobotu 10:00-16:00,a v nedeľu 13:00-16:00.
   Visual Art Center of Norhwest Florida (centrum výtvarného umenia severozápadnej Floridy) je na E Fourth Street. Expozícia sa mení každých 6 týždňov a návštevníci sú pozývaný k účasti na vyučovaní alebo na kurzy.
   Ocenená St Andrews State Area (štátna oblasť St Andrews) na juhovýchodnom konci Panama City Beach pokrýva 1 260 akrov (510ha). Má dve rybárske móla, vybavenie pre vodné športy, miesta, kde sa poriadajú pikníky. Jej pláže sú rajom pre snobských príživníkov, a je tu tiež dobre vybavený kemp.

Späť

Tallahassee


   Tallahassee, propagovaná ako ,,Florida s južanským prízvukom" je mestom historických domov zasadených medzi plantáže a stromy magnólií, ktorým hýbe politika a obchod. Je tiež miestom, kde sa dobre vstrebáva bohatá história a kultúra tejto oblasti a z ktorej sa príjemne skúmajú neďaleké krajinné zaujímavosti.
   Radnica, Old Capitol (Stará kapitola) a New Capitol (Nová kapitola)
   Old Capitol sa nachádza na rohu ulice Apalachee Parkway a St Monroe Street a bol otvorený v roku 1845, kedy mesto bolo vyhlásené za hlavne mesto štátu. Táto majestátna budova má zachovanú nádhernú kupolu z farebného skla, impozantnú halu a vládne sály. Prehliadka všetkých exponátov, ktoré vyobrazujú dejiny a politický vývoj na Floride, trvá asi 45 minút.
   New Capitol ožíva v dobe vládneho zasadnutia (marec, máj). 22 poschodie ponúka panoramatický výhľad na mesto a za jasného dňa môžete vidieť Mexický záliv. Prehliadky s výkladom sú tu zdarma a trvajú 45 minút až hodinu. Informačné centrum pre návštevníkov na prízemí budovy je otvorené v pracovných dňoch od 8:00-17:00.
   Blízko New Capitol, Dva bloky západne po ulici S Bronough Street, je Museum of Florida History (múzeum dejín Floridy) v ktorom nájdený španielsky poklad súperý o pozornosť z predhistorickými nálezmi. Zbierku dopĺňajú vojnové pamiatky, parník a vesmírny raketoplán (otvorené je pondelok - piatok 9:00-16:30, v sobotu 10:00:16:30, v nedeľu a sviatky 12:00-16:30).
   Ďalej na sever je na susednej ulici N Adams Street Governor ´s Mansion (guvernérov dom) v georgiánskom štýle. Štátne izby sú plné prekrásnych starožitnosti a darov z cudziny. Len päť izieb je prístupných verejnosti a ich prehliadky sú možné v priebehu legislatívneho zasadania a cez vianočné prázdniny. Návštevnú dobu zistíte na tel. (904) 488-4661
  
Múzea a archeologické nálezy.
   Vyberte sa po E Park Avenue ku Knott House Museum, ktoré v roku 1843 dal postaviť černošský staviteľ a v ktorom dnes je rozsiahla zbierka zrkadiel v pozlatených rámoch.
   Hodvábne stuhy, na ktoré písal majiteľ básne, sú pripnuté k nábytku. Práve tu bola v roku 1865 formálne vyhlásená deklarácia o zrovnoprávnení otrokov na severnej Floride.
   Mesto je len niekoľko míľ od miesta, kde je najväčšia koncentrácia plantáži v Amerike -pozdĺž ciest medzi Tallahassee a Thomasville v Georgii. Je ich 71. Na kopci západne od mesta blízko križovatky ulíc Tennessee Street a W Mission Road leží San Luis Archaeological and Historie Site, domov apalačských Indiánov a španielských osadníkov z roku 1656 až 1704. Súčasťou každoročného tradičného festivalu sú scénky z histórie v dobových kostýmoch. Iné historické scénky predvádzajú na De Soto Archaeological Site vedľa LaFayette Street, kde Hernando de Soto a jeho posádka oslavovali v roku 1539 prvé Vianoce v Amerike.
   V Tallahassee Museum of History and Natural Science (múzeum histórie a prírodných vied) na ulici Museum drive sú farmy z 80 rokov minulého storočia.
  
Štátne parky
   Tallahassee je obklopené množstvom štátnych parkov vrátane Florida Caverns Park (štátny park floridských jaskýň) blízko Marianny, ktorá umožňuje hodinové prehliadky jaskýň (otvorené je denne 8:00-až do západu slnka).
   Torreya State Park je na mieste bývalej bavlnárskej plantáže Gregory House. Park je plný vzácnych stále zelených stromov (otvorené je denne od 8:00 až do západu slnka, prehliadka domu pondelok až piatok 10:00, sobote a nedeľa 10:00,14:00 a 16:00).
   Apalachicola National Forest (národný les) zahrňuje viac ako 500 000 akrou (202 347ha) nedotknutého pôvodného pralesa a leží iba 10 míľ (17km) južne od mesta. Tallahassee obklopujú tiež jazera ako napr. Lake Jackson, Lake Bradford a Lake Talguin.

Späť

Južne na Cedar Key


   Po 80 kilometrov od Tallahassee narazíte na vnútrozemné mesto Perry, kedysi známe ťažbou dreva. Forest Capital State Museum (štátne lesné múzeum) má pôvodnú nefalšovanú farmu ,,Cracker", čo je usadlosť typická pre túto oblasť.
   Hickory Mound Impoundment (hykorový park) západne od Perry ponúka jazdu na kánoe, pešiu a terénnu cyklistiku. Presný termín loveckej sezóny, cez ktorú je park uzavretý, zistíte na tel. (904) 838-1306.
   Južne od Perry smeruje US98 do Cedar Key. Zastavte sa v meste Keaton Beach alebo Steinhatchee, ktoré sú pri ceste. V oboch mestách je množstvo barov a reštaurácií ktoré ponúkajú jedla z morských rýb a vyhliadku na záliv - miesta ako stvorené na odpočinok a pozorovanie západu slnka.
   Po niekoľkých míľach južne po US98 odbočte v pravo na Highway 349 a dostanete sa do Manatee Springs State Park, kde jeden prírodný prameň vyvrhuje priemerne 116,9 milióny galónov (535 miliónov litrov) vody denne. Môžete tu zahliadnuť kapustňiaky, dobre je tu postarané o nadšencov vodného športu a tiež sa tu poriadajú pikniky.
   Prírodné pramene napájajú Suwannee River, ktorá tečie z Okefenokee Swamp v Georgii viac než 200 míľ (322km) naprieč Floridou. Pozdĺž pobrežného pásu, známeho ako Big Bend, začínajú bažiny, riečky a ostrovy. Okúzľujúci Cedar Key na konci cesty Route 24 leží na jednom z ostrovov na okraji bažín. Kedysi prosperujúci prístav stratil na dôležitosti v dobe, keď lode začali byť pre jeho vody príliš veľké, ale skoro celá plavebná história mesta - spolu s krásnou zbierkou mušlí - je vystavená v Cedar Key State Museum. Otváraciu dobu zistíte na tel. (904) 543-5350. Cedar Key Scrub Reserve (rezervácia krovia) poskytuje v bažine o rozlohe 4 000 akrov (1 610ha) domov morským vtákom, kapustniakom, orlom a dokonca aj čiernym medveďom.

Späť