Lesy koreňovníkov

Florida je domovom červených, bielych, čiernych a platanových koreňovníkov.

Červený koreňovník nachádza sa najbližšie k oceánu, prežívajú tak, že sa podpierajú prepletenými koreňmi, ktoré siahajú hlboko do zeme. Poskytujú potravu mladým plazom, rybám a vtákom.

Biely koreňovník má rád hlboké podklady a rastie vo vnútrozemí, často tvorí ostrovčeky v mokradiach s väčšími stromami usadenými v zemi, napríklad s mahagónom či ibiškom.

Čierny koreňovník môžeme ho rozpoznať vďaka krátkym, prstom podobným koreňom, ktoré slúžia k dýchaniu a vyčnievajú všade okolo stromu.

Platanový koreňovník je veľmi podobný bielemu koreňovníku, má tiež radšej hlbší podklad.
 

kódex turistu

- odneste po sebe všetky odpadky
- nekŕmte zvieratá !
- neopúšťajte vyznačené chodníčky
- uhaste po sebe všetky ohne ( keď je dovolené ich zakladať )
- buďte opatrný pri loveckej sezóne
- nesvieťte baterkami na hniezdiace korytnačky
 

Juan Ponce de León

Juan Ponce de León pristál roku 1513 niekde medzi St. Johns River a St. Augustine po zámene zeme za Bahami. Potom pred návratom do Karibiku, kde bol guvernérom Portorika, plával na juh pozdĺž pobrežia. Juan Ponce de León bol muž s poslaním. Španielsky kráľ mu zveril úlohu nájsť ostrov Bimini, miesto vymysleného Prameňa večnej mladosti, a hľadať zlato. V Portoriku sa mu nájsť zlato nepodarilo a histórie o nesmiernom bohatstve ho vábili na sever. Jeho životné poslanie zobralo náhly koniec behom jeho dlhšieho pobytu na Floride, kedy bol vážne zranený šípom Indiána z kmeňa Calusa a odvezený späť do Portorika, kde zomrel.
 

Historický kalendár


1497 - Európania po prvý krát uzreli Floridu a zaniesli ju do svojich máp.
1513 - Juan Ponce de León sa prebrodil na pevninu a pomenoval zem "La Florida" podľa španielskej slávnosti kvetov.
1559 - Tristan de Luna pristáva a usadzuje sa v Pensacole, ale po dvoch rokoch ho ničivý hurikán donúti odísť
1565 - Petro Menéndez de Aviléz zakladá prvú osadu v St. Augustine pre španielského kráľa Filipa II.
1763 - Po storočí výpadov medzi domorodými Američanmi, Francúzmi a Britmi sa Španieli zriekajú Floridy výmenou za Havanu na Kube.
1783 - Briti vracajú Floridou späť Španielom
1785 - Začiatok tri roky trvajúcich šarvátok medzi španielskymi a americkými zbormi.
1813 - 1818 - Generál Andrew Jackson vstupuje na západnú Floridu a zahajuje prvú z troch vojen proti domorodému obyvateľstvu.
17. júl 1821 - Generál Jackson získava Floridu pre Spojené štáty od Španielov behom slávnosti v Pensacole.
1822 - Je ustavená floridská vláda pod vedením guvernéra Williama Duvala.
1836 - Železnica zo St. Joseph do Lake Wimico je prvou traťou, ktorá je na území Floridy spustená
1842 - Druhá seminolská vojna končí odsunom skoro 4000 Seminolov do Arkansasu a Oklahomy.
1845 - Florida sa oficiálne stáva 27. štátom USA za guvernéra Williama D. Moseley.
1855 - 1758 - Tretia a posledná vojna proti seminolským Indiánom.
1894 - Henry Flagler dokončuje železnicu až do Palm Beach.
1911 - Lincoln Beachey podniká prvý nočný let v histórii letectva cez Tampu.
1958 - NASA (národný ústav pre letectvo a kozmonautiku) začína pracovať na Cape Canaveral
16.júla 1969 - Historický let Apolla 11 z Cape Kennedy nesie prvých pozemšťanov na Mesiac
1971 - Walt Disney Worls otvára svoje Magic Kingdom v Orlande.
1981 - Prvý raketoplán štartuje z vesmírneho strediska Johna F. Kennedyho.
 

Utláčanie pôvodného obyvateľstva

Príchod Európanov v 16. storočia prinútil domorodcov bojovať o každý kúsok zeme zdedeného po svojich predkoch. V roku 1800 ostala nažive iba hŕstka z kedysi silných Indiánskych kmeňov Tequesta a Calusa. V tejto dobe kmene Krikov a Muskogeov, známy dohromady Seminolové, boli vyhnaný na juh kvôli vývoju Spojených štátov. Usadili sa na Floride, napadali obydlia a poskytovali azyl utekajúcim otrokom. Nasledovali tri vojny, behom ktorých bola väčšina Seminolov zabitá alebo násilne presunutá do rezervácií v Alabame a Oklahome. Iba asi 150 Indiánov skrytých hlboko v mokradiach prežilo a stalo sa základom dnešnej malej komunity.
 

Roky občianskej vojny

Keď bola Florida na vrcholu svojej plantážnickej éry, bolo asi 39 000 z velkového počtu 87 000 otrokmi. Florida sa odtrhla od Únie (severné štáty) ako tretí štát, ktorý sa pridal k prootrockej Konfederácii roku 1861. Florida zásobovala Konfederáciu potravinami, zbraňami i tisíckami mužov - iba 1920 sa pridalo k armáde Únie. I keď vojaci Únie okupovali väčšinu prístavov za účelom blokády Konfederácie, v štáte došlo iba k dvom naozajstným bitkám. Roku 1864 v bitke pri Olustee blízko Live Oak, v ktorej zahynulo 300 ľudí a obe strany vyhlásili svoje víťazstvo. Rozhodnejšie víťazstvo prišlo pri Talahassee o rok neskôr, keďskupina neskúsených nováčikov zachránilo hlavné mesto pred upadnutím do rúk Únie.
 

Pašerácke roky

Prohibícia zakazujúca predaj alkoholu bola zavedená roku 1919. Malé zátoky a bažinaté rieky rieky boli ideálnymi miestami pre pašerákmi rumu pašujúcich svoj kontraband z neďalekého Karibiku. Turisti sa do kraja len hrnuli, aby vychutnali aby vychutnali zimné slnko - a opili sa. Hlavní gangstri tejto doby rýchlo rozpoznali svoju príležitosť a ľudia ako Al Capone sa odsťahovali na juh. Hazardné hry a prostitúcia nasledovali ilegálne pitie a zanedbávané kúpeľné strediská juhovýchodu začali rozkvitať
 

Čas zmeny

Florida má dve časové pásma - východné a stredné. Štát sa nachádza na stredozápade skôr než na východe, ale taká bola sila železničných magnátov, že bol zahrnutý o východného časového pásma, aby boli vlakové jazdné poriadky pohodlnejšie. Východný čas je o päť hodín menej než greenwichský, ale územie na západ od rieky Apalachicola je v strednom časovom pásme šesť hodín naspäť za greenwichským časom. Spojené štáty zaviedli letný čas, kedy sa hodiny posúvajú o hodinu dopredu.
 

Štátne symboly


Vlajka: biela so znakom štátu uprostred a červenými pruhmi vedúcimi do všetkých rohov.
Prezývka: "slnečný štát"
Pieseň: "Old Folks at Home" (podtitul "Suwanee River") Stephena Fostera
Cicavce: Kapustniak a delfín
Vták: Drozd mnohohlasý
Ryba: Okáň americký a atlantický žralok.
Mäkkýš: Morský koník
Strom: Palma sabal
Kvetina: Pomarančový kvet.
 

Plnou parou vpred

Florida súperi o prvenstvo vo vysokorýchlostnom vlakovom spojení použitom v spojených štátoch, ktoré prekoná obvyklú rýchlosť 79 míľ za hodinu (125 km/h). Trať bude viesť medzi Orladom a Miami od roku 2004, vlaky pôjdu rýchlosťou 220 míľ za hodinu (325 km/h). Druhá trať povedie medzi východom a západom z Orlanda to Tampy. Dve stanice budú pri letiskách v Orlande a Miami, aby bolo zaistené napojenie na medzinárodné prílety.
 

Turistika

Roku 1995 navštívilo cez 41 miliónov turistov. Roku 1996 potom ešte odhadom o 5 %viac. Viac než 80 % sú návštevníci z iných častí Spojených štátov, asi dva a pol z kanady a ďalší milión zo Spojeného kráľovstva. Turistický priemysle zamestnáva viac než 650 000 Floriďanov a zarába viac než 5,5 milióna denne. Vlna kriminality zavinila prudký pokles návštevnosti roku 1994, ale znekľudnené úrady rýchlo prijali rozhodné opatrenia, vďaka ktorým sa návštevnosť ďalší rok vrátila na pôvodnú úroveň.
 

Dni pracovného kľudu


1. január - Nový rok
15. január - Narodeniny Martina Luthera Kinga
3. pondelok vo februári - Narodeniny prezidenta
Posledný pondelok v máji - Deň padlých
4.júl - Deň nezávislosti
1. pondelok v septembri - Sviatok práce
2. pondelok v októbri - Deň Krištofa Kolumba
11. novembra - Deň veteránov
posledný štvrtok v novembri - deň vďakyvzdania
25. decembra - Vianoce
Američania majú obecne menej sviatkov než Európania, iba jeden deň voľna na Vianoce a Veľkú noc. 31. október (Halloween) je skoro sviatkom, deti vyžadujú darčeky, inak niečo urobia, než obvykle z bezpečnostných dôvodov jazdia autom.
 

Slávnosti

Ľuďom na Floride stačí malá príčina k usporiadaniu večierku, tu sú však niektoré z hlavných udalosti behom roku.
December až január - Orange Bowl Festival, Miami
6. január - Sviatok Troch kráľov gréckokatolíckej cirkvi, Tarpon Springs
Január - Art Deco Weekend, Miami Beach
Február - Florida Citrus Festival a veletrh v kraji Polk, Winter Haven
Február - Gasparila festival, oslava invázie pirátov s hudbou a pouličnými prehliadkami, Tampa.
Február - Speed Weeks a Daytona 500, Daytona
Marec - Florida Strawberry Festival, Plant city
Marec - Karneval v Miami, latinskoamerická / bukánska oslava usporadúvaná Littla Havana Tourist Authority.
Polovica Marca a začiatok júla - All - Florida Championchip Rodeo, Arcadia.
Jún - Fiesta of Five Flags, Pensacola, Oslava a pripomenutie pristania de Luny roku 1559
Júl - Hemingway Days Festival, Key West zahrňuje divdelné hry, literárnu súťaž a súťaž o najpodobnejšiu osobu.
Október - Destin Seafood Festival
 

Kedy vyraziť

Sú obľúbené obdobia, kedy je väčšina parkov preplnená stojí sa dlhé hodiny na každú jazdu. December až február ponúka najlepšie počasie s nižšími teplotami a menšou pravdepodobnosťou dažďa, na druhú stranu musíte pripravený na chladné večery. Od konca augusta do príchodu Vianoc je obvykle kľud. Davy sa objavujú na Vianoce, Veľkú noc a hlavné prázdninové víkendy. Európania prichádzajú v cykloch od polky júna do polky augusta, kedy sa veľa oteplí a priemerná teplota je okolo 30°C ( 90°F ) s odpoludňajšími búrkami.
 

Geológia


   Geológovia odhadujú, že Florida je jednou z najmladších častí USA a poslednou zemskou masou, ktorá sa vynorila z praoceánu. Je to nížinná oblasť pod 30 m nad morom. Na pláž nie je ďalej ako 100m z hociktorej časti Floridy.
   Jazero Okeechobee s 182 122 ha je najväčšou vodnou masou v štáte. Spája sa s riekou Everglades, ktorá sa rozpína do mnoho km, no z hĺbkou iba niekoľko m. Je to pomaly tečúca rieka dlhá 240 km a široká 70km. V súčasnosti je rieka chráneným územím, ktorá poskytuje bezpečné útočisko asi 300 druhom vtákom, 600 druhom rýb a ďalším iným živočíchom, ako aj vzácnemu floridskému panterovi.
   Na severe Floridy vládnu rozsiahle lesy a ohromné otvorené plochy nádherných pláži. Rieka Suwanne je dlhá 283 km a predtým, než sa vlieva do Mexického zálivu, ju spája viac ako 20 veľkých prameňov. Zelené pahorky a rozsiahle borovicové lesy vládnu Planhandle na severozápade. Táto prekrásna oblasť lemovaná slanými bažinami a širokými iskrivo bielymi plážami dostal prezývku The Emerald Coast / Smaragdové pobrežie /.
   Hlboké, bujné tropické lesy a priezračné vody Florida Keys sú pokojné a vynikajúcim miestom na športové rybárčenie, potápanie ku korálovým útesom a plávanie. Šnúra ostrovov sa tiahne 309km od pevniny a končí v Loggerhead Key v Dry Tortugas.
  

Späť

Podnebie


   Florida si zaslúži označenie "štát slnko" vďaka svojím dlhým horúcim letám prerušovaných tropickými búrkami a častými hurikánmi. Táto oblasť zažíva viac búrok než akákoľvek iná časť USA a blesky spôsobujú mnoho požiarov. Zimy sú krátke a obecne teplejšie ako zimy na ostatných územiach Spojených štátov a Európy. Štát možno rozdeliť na dve podnebné oblasti - tropickú na juhu od čiary Bradenton - Vero Beach a subtropickou na severe. Priemerné ročné teploty v lete sú 26,9 °C (80,5 °F) na severe a 28,2 °C (82,7 °F) v južných oblastiach. V zime je to cca 11,7 °C (53 °F) na severe a 20,3 °C (68,5 °F) na juhu.
   Sú to však významné odchýlky. Turisti v zime sú niekedy poľakaný pohľadom na inoväť až na juhu v Miami. Nakoľko je tento jav vzácny, obyčajne sa objaví v súvislosti s víchricou alebo extrémne nízkymi teplotami na severovýchodnom pobreží. V Keys inoväť nikdy nebola.
   Letné mesiace často prinášajú tropické búrky a priemer zrážok je 53 palcov (135 cm) ročne. To sa mení od 40 palcov (100 cm) v Keys West po 62 palcov (157 cm) Vo West Palm Beach. Hurikány sa objavujú od júna do novembra, najčastejšie potom v septembri. Ich pohyb je stále sledovaný a štát vytvoril svoj evakuačný plán a bezpečnostné opatrenia. Hurikány môžu zasiahnuť akúkoľvek časť pobrežia, pričom najhoršia situácia ustane po 24 hodinách; zlé počasie sprevádza potom hlavnú búrku niekoľko dní.
  

Späť

Flóra


   Piesočnatá pôda Floridy a rašelinový podklad sú iba dva z 300 miestnych typov, ktoré činia Floridu jednou z najúrodnejších oblastí Spojených štátov. Štát je domovom viac než 300 druhov drevín a ďalších viac než 3500 rastlín. Koreňovníky, cypriše, palmy, borovice a duby prevládajú. Javory, magnólie a podobné dreviny môžeme nájsť hlavne na severe.
   Rozľahlé lúky sa rozkladajú v celom štáte a vytvárajú rozsiahle bujné prérie, ktoré slúžia veľkým stádam dobytka. Jedinečné kroviny pokrývajú väčšinu suchého piesočného pobrežia. Bažiny vo vnútrozemí i na pobreží oplývajú stromami, trávou a kvetmi, ktoré poskytujú tamojšej zverine dostatok potravy.
   Na Floride sú tri rôzne chránené oblasti : Apalachicola ( listnaté / borovicové lesy s mäsožravými rastlinami ), Osceola ( cyprišové bažiny ) a Ocala ( púštne kroviská ), ktoré dokopy pokrývajú viac než 1 milión akrov (404 695 ha), v súčasnej dobe sú začleňované do rozširujúceho sa národného parku Everglades. Štát tiež ponúka neobvyklé parky vrátane národného parky Biscayne (175 000 akrov - 70 821 hektárov) na juhovýchod od Miami, ktorý je známi množstvom vrakov lodí (niektoré pochádzajú s pirátskych dôb z 16. storočia). John Pennekamp Coral Reef State Park okolo Key Largo ponúka potápačom detailný pohľad na živé korálové útesy. Dry Tortugas je svätyňou zvere na západ od Key West. Celkovo sa štát stará asi o 110 parkov.
   Iba cca 40% územia je poľnohospodársky využívané; z toho tretina pre ťažbu dreva alebo pastierstvo. Farmy sú však veľmi produktívne a Florida je známa svojimi citrusovými hájmi, kde rastú asi tri štvrtiny všetkého ovocia predávaného v Spojených štátoch. Štát je vo svojej rastlinnej výrobe predstihnutý iba Kaliforniou.
  

Späť

Fauna


   Florida je známa svojimi aligátormi, je tu však i veľa krokodílov, viac než 400 druhov vtákov, asi 100 rôznych druhov cicavcov a viac než 700 druhov rýb. Panteri sú bohužiaľ na zozname ohrozených živočíchov, ktorý obsahuje aj pumu, diviaka a medveďa čierneho. Rehabilitačné akcie prebiehajúce v národných parkoch po celom štáte úspešne odvrátili úbytok týchto zaujímavých zvierat.
   Na mori je množstvo delfínov a sviňúch i kapustniakov alebo morských kráv. Kapustniaci, skoro vyhubený pre svoje mäso, kožu a tuk, sú teraz predmetom ochranného programu.
   Svet rýb je fascinujúci, toľko druhov ako tu nie je nikde inde na svete, od kaníc, kajmanov a morských jazykov po tarpony, marliny a žraloky. Rybárčenie je povolené v 35 štátnych parkoch Floridy.
   Plávanie na Everglades sa nedoporučuje vzhľadom k veľkému množstvu zákerných aligátorov a krokodílov. Veľa golfových ihrísk rozmiestňuje varovania pred aligátormi u svojich vodných prekážok.
   Klima na Florida je priaznivá tiež pre zhruba 40 druhov hadov vrátane jedovatých druhov ako je štrkáč a ploskolebec. Korálový had a water - alebo cottonmouth moccasin sú smrteľne jedovatý, ale skôr ich uvidíte za sklom v rezervácii než v prírode.
   Na Floride buď žije alebo trávi zimu viac než 400 druhov vtákov - pobrežné oblasti sú často hniezdiskom tisíco vodných vtákov. Orol bielohlavý a bažant sa občas objaví vo vnútrozemí, inak Florida hostí najväčšie kolónie volaviek bielych, ibisov a pelikánov na sever od Karibiku. V Everglades môžete občas uvidieť vzácnu purpurovú sliepku vodnú.
  

Späť

Stručná historia



   Domorodý Američania
   Pôvodný obyvatelia, domorodý Američania, ktorý prišli z chladného severu, objavili plodnú Floridu pred asi 12 tis. rokmi. Čakala na nich zem, oplývajúca divokou zverinou a rybami. Nenašlo sa príliš dôkazov, že by pôvodný obyvatelia boli viac než lovci - zberači .
   Primitívne zavlažovacie kanály dokladajú, že prvé poľnohospodárske spoločenstvá existovali okolo roku 500 pred n. l., i keď na južnej Floride zostali lovci - zberači do priplávania Európanov. Nanešťastie veľa neoceniteľných starobylých pohrebných mohýl a predmetov bolo zničené behom honu za moderným bývaním a vývojom.
  
   Usadlíci z Európy
   Florida sa objavuje prvýkrát na neumelej španielskej mape roku 1502 a o pár rokov neskôr je európskymi bádateľmi popísaná ako " zem večnej mladosti ". Bol to však Španiel Juan Ponce de León, ktorý pre Európanov roku 1523 Floridu skutočne objavil. Cestoval na sever so založeného Portorika a hľadal mýtický Prameň mladosti. Juan Ponce de León sa prebrodil na severovýchodné pobrežie blízko dnešného St. Augustine a pomenoval zem "Florida" na počesť španielskej veľkonočnej slávnosti kvetov Pascua Florida, ktorú práve slávili na jeho lodi.
   Domnieval sa, že Florida je iba ďalším ostrovom Bahám, a vrátil sa až za osem rokov, kedy založil kolóniu v oblasti Fort Myers. Ale on i jeho muži boli kruto napadnutý domorodými Indiánmi kmeňa Calusa. Podľa dnešného názoru boli Calusania varovaní svojimi súkmeňovcami z Portorika a Haiti, ktorý boli španielskymi suverénmi utlačovaní a zotročovaní. De León bol zranený a unikol späť na Kubu, kde umrel.
   Ďalší nájazd Európanov na toto územie prišiel po siedmich rokoch v roku 1528. Španiel Panfilo de Narváez, prilákaný povesťami o nesmiernom bohatstve, sa vylodil v Tampa Bay s asi 400 mužmi. Chcel preskúmať ako je Florida spojená s Mexikom, ale expedícia si vybrala svoju daň a po ôsmych rokoch tam dorazili iba štyria členovia pôvodnej skupiny.
   Roku 1559 Tristan de Luan y Arellano založil kolóniu v Pensacola Bay s 1400 priekopníkmi; zanikla po dvoch rokoch, keď osadu zničil hurikán. Osada bola po 139 rokoch obnovená a tento fakt posiluje argumenty dnešných obyvateľov Pensacoly, ktorí tvrdia, že žijú v najstaršom meste Floridy - čo mu silne oponujú St. Augustine, kde založil roku 1565 kolóniu Pedro Menéndez de Aviléz. Toto mesto bolo pre neho základňou odkiaľ zaútočil na Fort Caroline, ktorú založili francúzsky hugenoti a ich už Španieli považovali za hrozbu pre svoje námorné spojenie.
  
   Španielska nadvláda
   Španieli získali kontrolu nad Floridou na bezmála dve storočia cez stále vojny s miestnymi Indiánmi, Francúzi ovládali územie Louisiany a Briti Carolinu a Georgiu. Mesta boli často obliehané; St. Aurustine raz čelilo 52 dennému útoku. I Sir Francis Drake sa pokúsil svojim útokom roku 1586 Floridu ovládnuť.
   Roku 1763 získali nad Floridou nadvládu britské zbory výmenou za kubánsku Havanu vďaka Parížskej zmluve, ktorá ukončila sedemročnú vojnu pustošiacu Európu.
   Tým skončilo vojenské panstvo a armádu nahradili civilný úradníci. Florida však nezostala dlho britská. Bola použitá ako základňa proti kolonistom v americkej vojne za nezávislosť. Potom, čo Briti prehrali bitku, odovzdali Floridu Španielom za opätovné vrátenie Bahám.
  
   Ovládnutie Spojenými štátmi a Seminolské vojny
   Noví Američania a Španielski Floriďania stále bojovali o hranice. V tom čase obyvateľstvo Floridy pozostávalo mimo iné z Afričanov, Indiánov zo západu, Grékov, Nemcov a Sicílčanov. Generál Andrew Jackson z Tenessee nakoniec porušil rovnováhu dobytím Pensacoly, po čom odstúpili Španieli Floridu Spojeným štátom 17.júla 1821.
   Do tej doby boli rôzne kmene pôvodných Američanov všeobecne známe ako Seminolové (z se - mi - no - lee - krícke slovo znamenajúce "útek"). Odporujúci Indiáni boli vypudení zo svojho územia a bezohľadne vyexpedovaní preč; mnohí utiekli a skryli sa v lesoch a mokradiach, odtiaľ je ich meno. Prvá seminolská vojna prebehla v rokoch 1817 - 1818. Druhá vojna nasledovala v rokoch 1835 - 1842 a vyvrcholila Sťahovacím zákonom, ktorý väčšinu seminolských Indiánov odsunul do Arkansasu a Oklahomy.
   Tallahassee, pôvodne dedina rodených Američanov, sa stala hlavným mestom ich územia roku 1824, aby boli ukončené spory medzi Pensacolou a St. Augustine o to, ktoré z nich má právo spravovať toto územie. Indiáni neprestavovali pre osadníkov jediný problém. Mesto St. Joseph sa roku 1835 prudko rozvíjalo a jeho obchodný prístav súťažil so susednou Apalachicolou. Ale prosperujúca komunita asi 12 000 ľudí zmizla behom deviatich rokov vinou vypuknutia smrteľnej žltej zimnice a zničujúceho hurikánu.
   Behom epidémie sa Apalachicole darilo lepšie vďaka pomoci riaditeľa banky Johna Gorrie, ktorý bol tiež lekárom. Liečil obete žltej zimnice ochladzovaním ich obydlí, pretože v tej dobe sa verilo, že malária a ďalšie tropické choroby sú spôsobené horúcim lepkavým vzduchom mokradí. John Gorrie sa nedočkal možných plodov svojho výskumu. Potom, čo zožal posmech v New Yorku zomrel ako zlomený muž, prežitý svojim vynálezom; predchodcom chladničky a ventilátoru.
   Florida sa stala americkým štátom roku 1845. Do tej doby odišlo iba niekoľko sto Seminolov. Tretia a posledná vojna, spôsobila nešťastným neporozumením, vypukla v rokoch 1855 -1858 a spôsobila veľké straty na životoch, než pyšní pôvodní obyvatelia nakoniec uznali porážku. Žijú dodnes v malom počte v Everglades a ich domy a dediny sa stali obľúbenou turistickou atrakciou.
  
   Občianská vojna
   Bitky americkej občianskej vojny z väčšej časti Floridu minuli, i keď štát zásoboval južnú konfederáciu soľou, bravčovým a slaninou, rovnako ako 15 000 bojovníkov. 1290 mužov sa pridalo k unionistickej armáde, ktorá sa zmocnila niekoľkých floridských morských prístavov. Pensacola bola jedným z miest, kde vojaci únie držali Fort Pickens a vojaci konfederácie zase Fort McRee. Rebely z juhu sklamali skôr a opustili mesto roku 1862. Fort Pickens uniklo rojniciam vojakov a stalo sa prvou turistickou atrakciou potom, čo tu vláda roku 1886 uväznila vodcu Geronima. Davy sa zhromažďovali vonku , aby videli zajatého apačského Indiána.
  
   Železnice
   Americká železnica, ktorá mala tak veľký vplyv na celú zem, ovplyvnila i Floridu. Železnice Tallahassee do St. Marks, naplánovaná a financovaná bohatými podnikateľmi zo severnej Floridy, ktorí postupne otvorili južný koniec štátu - za pomoci nadšených doterajších obyvateľov - fungovalo od roku 1837 - 1884. Miami sa po prvý krát rozvinulo v 60. a 70. rokoch devätnásteho storočia, ale iba po roku 1894, kedy tamojšia občianka Julia Tuttleová poslala čerstvý pomarančový kvet na sever železničnému magnátovi Henrymu M. Flaglerovi do mrazivého Palm Beach a presvedčila ho, aby dotiahol koľajnice až úplne na juh, sa veci poriadne rozhýbali.
   Henry Flagler predĺžil Floridskú východopobrežnú dráhu až k Florida Keys roku 1912. I keď trať zničil roku 1935 hurikán, bola rovnaká trasa dodržaná pri budovaní dnešnej cesty Overseas Highway.
   Počiatok turistického priemyslu i expanzia poľnohospodárstva sa datujú do doby budovania železnice koncom devätnásteho storočia. Teraz mohli prvý krát farmári vyvážať svoj tovar do celej zemi a návštevníci sa mohli tešiť z Floridských teplých zím.
  
   Rozmach Miami
   " Smotánka " objavila Miami a nádherný juh začiatkom 20. storočia a nasledoval boom nehnuteľností (iba v roku 1925 v Miami Beach vyrástlo 481 hotelov a apartmánov). Ani ničivé hurikány v rokoch 1926 a 1935 neprerušili tok peňazí do mladučkého mesta a prostredie bolo živené rôznymi udalosťami. Slávne miamske obdobie Art Deco vzniklo roku 1930, zatiaľ čo roku 1950 zažilo mesto príchod Kubáncov utekajúcich pre revolucionárom Fidelom Castrom.
   Väčšina Kubánskych utečencov žila v provizórnych ghettách, ale neúspech invázie v " zátoke Sviní " roku 1961 a kubánska kríza s raketami roku 1962 presvedčila rastúcu komunitu exulantov, že do ich návratu uplynie ešte veľa vody. Ich príchod dal Miami nový latinsko-americký charakter, takže teraz je často považované za hlavné finančné stredisko Karibiku a za miesto, kde sa angličtina môže stať až druhým jazykom.
  
   Moderná Florida
   Ďalej na sever investovala vláda do nezastavaných území a na Cape Canaveral (misu Canaveral) začalo fungovať Národné stredisko pre letectvo a kozmonautiku ( NASA ). Dejinný let Apolla 11 začal práve tu 16.júla 1969 a dopravil prvých ľudí na Mesiac. O dvanásť rokov neskoršie z John F. Kennedy Space Center (Kenedyho vesmírne stredisko) vyletel prvý raketoplán.
   Štát sa i naďalej rýchlo rozvíjal i keď recesia spomalila boom nehnuteľností, tisíce starých ľudí sa dosiaľ rozhodujú stráviť na Floride svoj dôchodok; turistika a poľnohospodárstvo zostávajú najdôležitejšími hospodárskymi odvetviami. Do roku 1992 sa počet obyvateľov Floridy zvýšil na 13,4 miliónov, čím sa tento štát stal štvrtým najľudnatejším štátom USA po Kalifornii, New Yorku a Texasu.
   Ale príval ľudí má tiež záporné stránky, lebo veľa utečencov, má malé vzdelanie a je nevyučené, takže inštitúcie zaoberajúce sociálnou pomocou majú kopu práce.
  
  

Späť

Vláda a ekonomika



   Vláda štátu bola formálne ustanovená roku 1885, a od tej doby sa veľa krát zmenila. Naposledy roku 1968, kedy voliči schválili 20 ústavných zmien.
   Na Floride vládnu guvernér a námestník guvernéra (títo dvaja kandidáti vystupujú behom volieb ako tým) plus šesť členov vlády - štátny sekretár, generálny prokurátor, minister financií, kontrolór a splnomocnenci pre oblasť školstva a poľnohospodárstva. Sú vo funkciách štyri roky a môžu pôsobiť iba dve po sebe nasledujúce obdobia.
   Exekutívu tvorí senát so 40 a snemovňa so 120 členmi. Na Floride obvykle vládnu demokrati jak v štátnom zastúpení, tak v Kongrese Spojených štátov. Na druhú stranu Floriďania skôr volia za guvernéra a prezidenta republikánov.
   Florida má množstvo ústavných zákazov a daňových výnimiek. Neexistuje tu daň z príjmov fyzických osôb, alebo dedická daň u statkov; miesto toho štát trvá na daňových korporáciách a všeobecnej dani "za predaj a užívanie", ktoré tvoria viac než polovicu prínosov. Lotérie a dane na zvláštne položky pomáhajú plniť vládnu pokladňu.
  
Ekonomický vývoj
   Rozvoj železničnej siete bol v 19. storočí nasledovaný rýchlym ekonomickým rastom Floridy. Do roku 1821 bola táto oblasť sotva viac než neprebádané stojaté vody, ale hneď ako prevzala vládu Amerika, železničný magnáti sa začali obzerať viac na juh, čím podnecovali rast priemyslu.
   Pôvodné hospodárske odvetvia, poľnohospodárstvo a turistika, dosial dominujú. I dnes trvalý vývoj a úspech významne závisia na spoľahlivej dopravnej sieti. Železnica naďalej hrá dôležitú rolu, napriek tomu že letecké linky zlepšili spojenie východ - západ, napríklad medzi Miami a Tampou.
   Medzinárodné letisko v Miami je hlavným centrom regiónu, ktoré slúži nie len cestujúcim z Európy, ale i z Karibiku alebo Latinskej Ameriky. Orlando svoje medzinárodné spojenie vyvíja, a to hlavne v chárterových letoch.
   Cesty hrajú ešte dôležitejšiu rolu a sieť diaľnic spája väčšinu dôležitých sídel. Overseas Highway je hlavnou prístupovou cestou k Florida Keys pre väčšinu turistov.
   Lodná doprava je živá vďaka dlhému pobrežiu. Štát sa pýši deviatimi prístavmi pre lode s hlbokým ponorom a viac než 994 míľami (1600 km) navigovaných vodných ciest.
  
   Turstika a poľnohospodárstvo
   Turistika je najrozsiahlejším hospodárskym odvetvím štátu a okrem poklesu roku 1994 stále rastie. Roku 1995 Floridu navštívilo približne 41 miliónov návštevníkov. Asi 83 percent z nich boli obyvatelia Spojených štátov, väčšina cudzincov prišla z Kanady, Spojeného kráľovstva a Nemecka. Turistika zarába neuveriteľných 87,8 miliónov dolárov a môže odviesť viac než 2 miliardy dolárov ročne na daniach.
   Florida poskytuje Spojeným štátom 75 percent citrusových plodov a je po Kalifornií druhá v zeleninovej produkcií, ktorú vedú paradajky. Štát tiež produkuje asi 40 percent severoamerickej spotreby cukrovej trstiny a skleníkových listnatých rastlín. Drevo sa ťaží na severe, zatiaľ čo južné a centrálne pastviny dávajú krmivo dobytku chovanému v štáte a plnokrvným závodným koňom.
  

Späť

Obyvateľstvo



   Bez ohľadu na pomerne pomalý začiatok, obyvateľstvo Floridy rástlo behom 20.storočia a dnes je štát so svojimi 13,4 miliónmi obyvateľov na štvrtom mieste v Spojených štátoch. Obyvateľstvo sa sústreďuje hlavne v mestskom pásme s v podstate nedotknutými rozsiahlymi centrálnymi oblasťami.
   Floriďania predstavujú bohatí kultúrny mix rasových a etnických skupín a každá z nich má svoje charakteristické rysy, farbu a ducha. Oficiálnym jazykom je angličtina, ale v niektorých častiach Miami prevláda španielčina. Miestne mená boli ovplyvnené ako pôvodným domorodým americkým obyvateľstvom, tak Španielmi.
  
Domorodé obyvateľstvo
   Príchod Európanov behom 16. storočia zanechal domorodé obyvateľstvo zdecimované chorobami, otroctvom, územnými spormi a vojnami. Od doby, kedy Spojené štáty získali nadvládu, prežilo asi len 500 Seminolov - tri vojny poznamenali osud celého kmeňa. Veľa z nich bolo odsunutých do Arkansasu a Oklahomy; posledných 150 utieklo hlboko do Everglades, prebíjajúc sa životom rybárčením a lovením, keď moderný vývoj zmenil ich po predkoch zdedené územie.
   Posledných niekoľko rokov prinieslo zmenu v prístupe voči pôvodnému obyvateľstvu, ktorému sa prinajmenšom dostalo zaslúženej úcty. Dnes potomci Seminolov žijú v troch rezerváciách v južnej Floride (Big Cypres, Miccosukee a Seminole Indian Reserve); tu môžu využiť svojich znalostí Glades (Everglades) k zarábaniu peňazí. Môžete si urobiť výlet do mokradí spolu so seminolským sprievodcom a dosiahnuť fascinujúceho pohľadu na život Indiánov v jednej z neďalekých dedín, kde sa pokračuje v tradičných remeslách a pre potešenie návštevníkov sa predvádzajú pútavé tance.
   Seminolovia sú hrdí ľudia, ktorí trpeli bezprávím, chudobou, strádali a snažia sa opäť nadobudnúť svojho plnoprávneho miesta modernej Floride bez straty kontaktu so svojím stáročným dedičstvom a zvykmi.
  
Černosi
   Potom, čo Spojené štáty roku 1821 získali kontrolu nad Floridou, bieli plantážnici začali zakladať veľké plantáže závislé na otrockej práci. Veľa Afričanov bolo násilne privezených k službe na týchto plantážach a v citrusových hájoch. Roku 1930 biele a čierne obyvateľstvo dosiahlo približne rovnakého počtu - 11 000. Táto vyrovnanosť trvala až po zrušenie otroctva - federálne sčítanie ľudu roku 1860 napočítalo 62 000 čiernych otrokov pri celkovom počte 140 000 obyvateľov. I keď riedko obývané južné časti Floridy ponúkali azyl utečeným otrokom, severná Florida zostala dlho najvzdialenejšou časťou "ďalekého juhu" jak sociálne, tak politicky. Otroctvo bolo v princípe ukončené občianskou vojnou, ale v poľnohospodárskej štruktúrach Floridy zostalo zakorenené ešte ďalších 50 rokov.
   Nakoniec ponúkol perspektívu čiernemu obyvateľstvu turistický priemysel, i keď až do Zákona o ľudských právach z roku 1964 nemohli byť zaručené širšie založené občianske slobody. Dnes čierne obyvateľstvo tvorí menší podiel obyvateľstva než predtým, lebo je prevrstvené migrantami bielej pleti, ktorí prichádzajú po roku 1900.
  
Dôchodcovia
   Demografické štatistiky Floridy sa dramaticky zmenili s príchodom šíkov ofarbených starších dám začiatkom 20. storočia. Počet bielych obyvateľov rapídne vzrástol, keď dôchodcovia zo severných štátov zistili, že zimy na Floride sú oveľa príjemnejšie na ich staré kosti.
   V súčasnosti každý rok prichádzajú tisíce dôchodcov stráviť svoj dôchodok na slnečnej Floride. To spôsobilo nevyváženosť a v niektorých oblastiach dôchodcovia jasne prevažujú nad počtom mladých. Noblesné domy dôchodcov lemujú vybrané pláže a kopa klubov a reštaurácií poskytuje služby výhradne pre ľudí nad 60 rokov.
  
Kubánci
   50. a 60. roky priniesli na Floridu vlnu emigrantov. Kubánci, opúšťajúci krutý režim dorazili na Key West po tisícoch najrôznejších provizórnych člnoch. V roku 1980 už Little Havana získala renomé a nepopierateľnú socio-politickú a ekonomickú silu, keď bola kedysi obyčajným miamským ghettom pre nových imigrantov.
   Po 40tich rokoch veľa pôvodných exulantov dosiaľ uchováva sny o návrate domov, väčší počet však pokračuje vo svojej ceste. Posledný príval exulantov prišiel s nárastom napätia medzi prezidentom Billom Clintonom a Fidelom Castrom.
   Väčšina Kubáncov žije v Miami a jeho okolí a prispieva k španielskym rysom mesta, kde často angličtina hrá druhoradú rolu. Nedávno židovská komunita kraja Dadé úspešne vetovala návrh, aby v Miami bola oficiálne vyhlásená dvojjazyčnosť. V dobe karnevalu pulzuje Calle Ocho v centre Miami zvukmi kubánskej hudby, vôňou kubánskych cigár a nespútanými živými farbami kostýmov.
  
Umenie a kultúra
   Aj keď štát Florida existuje niečo len cez 170 rokov, jeho umenie a kultúra je pozoruhodne pestrá. Väčšina pamiatok je otvorená a ochota uchovávať pamiatky minulosti zaručuje, že sú cudzincom ľahko dostupné.
   Sarasota sa stala neurastenickým centrom tradičného floridského umenia. Toto mesto na severozápade bolo domovom plamenného cirkusanta Johna Ringlinga. Ten vybudoval dom o tridsiatich miestnostiach v štýle benátskeho paláca darom pre svoju ženu pred ďalším pokusom o šťastie prostredníctvom John and Mable Ringling Museum of Art (múzeum umenia), ktoré teraz vlastní najlepšiu svetovú zbierku flámskeho umelca Rubensa, a Circus Museum, naplneného spomienkami na Najväčšiu pozemskú show. Neprehliadnite jediné talianske divadlo v štáte z 18. storočia, Asolo Theater a pridružené Center for Performing Arts, ktoré bolo v Taliansku rozobrané a tu v 50. rokoch minulého storočia znovu inštalované.
   Blízka Tampa má jedno zo štyroch múzeí v štáte, ktoré je venované výhradne afro-americkému umeniu. Hneď vedľa je zaujímavé múzeum umenia so siedmimi galériami gréckych a rímskych starožitnosti a Tamba Bay Performing Art Centre. Väčšina ďalších miest v štáte sa pýši harmonickou skladbou umeleckých a historických múzeí niektorými vzácnymi neobvyklými inštitúciami. Určite navštívte SEAL (vzduch, voda, zem) Museum Underwater Demolition Team (pôvodného demoličného týmu) vo Fort Pierce, ktoré slúžilo k tréningovým účelom tréningových námorných potápačov roku 1943 a American Police Hall of Fame and Museum v Miami (múzeum americkej polície)
   Z historických dôvodov zaslúži váš záujem Pensacola a St Augustine, dve mesta súperiace o titul "najstaršie mesto Floridy". V obidvoch je veľa múzeí so zaujímavými expozíciami a s láskou udržiavané historické objekty, ktoré podporujú ich príslušné nároky. Navštívte Seville, Palafox a North Hill Preservation District v Pensacole alebo navštívte The Old Jail (staré väzenie), The Oldest House (najstarší dom), Oldest Store Museum (najstarší obchod) a Oldest Wooden Schoolhouse (najstaršiu drevenú školu) v St Augustine, ktorá tiež ponúka reštaurovanou Španielskou štvrťou doplnenou kostýmovanými sprievodcami a rekonštrukciu každodenného života v dobe pred 400 rokmi. Každoročne tretiu sobotnú noc v júni kráča posolstvo s pochodňami starou časťou St Augustine ako súčasť festivalu Spanish Night Watch.
   I keď Florida unikla väčšine hrôz občianskej vojny, niektoré udalosti sa každoročne pripomínajú, ako bitka Olustee, pri ktorej sa Konfederácií podarilo zachránit Tallahassee pred ovládnutím armádou Únie. Každý február približne 2000 dobrovoľníkov v dobových uniformách oživuje bitku pri Lake City. O mesiac neskôr vojaci opäť bojujú asi 62 míľ (100 km) západnejšie na pripomienku bitky o Natural Bridge.
   Z nemala floridských festivalov sú zrejme najznámejšie Art Deco Weekend Festival v Miami Beach a Hemingway Festival v Key West. Carnaval Miami, ktorý sa koná každý marec, je predstavením španielskej kultúry mesta, zatiaľ čo Jacksonville, Hollywood a Pensacola uvádzajú jazzové festivaly.
  
  

Späť

Šport, atrakcie,...



   V "štáte slnko" prevažuje život vonku s množstvom športových zariadení a outdoorových činností. Kempovanie v národných parkoch, táborenie na záhradkách a volejbal na pláži sa stali prirodzenou súčasťou floridskej kultúry. Slnko svieti po celý rok a skoro každý druh športu má svoje miesto v kalendári. Tradičné americké športy ako baseball a americký futbal sú tiež zastúpené a na basketbalové koše a volejbalové siete narazíte na skoro každej pláži a v mnohých parkoch.
   Tenisové zariadenia dosiaľ prevládajú nad golfovými ihriskami a je ich viac než 7700 po celom štáte. Jedná sa jak o kurty pri hoteloch či v parkoch, tak o kurty v Key Biscayme Miami slúžiacim turnajovým stretnutiam.
   Národné futbalové ligové tými zahrňujú Miami Dolphines, Tamba Bay Buccaneers a Jacksonville Jagauars. NBA predstavujú Miami Heat a Orlando Magic, Major league baseball zastupuje Florida Marlins. NHL tými sú Florida Panters a Tampa Bay Lighting. Fanušíkovia motoristických športov by mali zamieriť do Daytony alebo Serbing na Daytona 500 a vytrvalostné jazdy. Konské súťaže sa konajú v Gulfstream Park, Pompano Harness Track ponúkajú dostihy šprintérov vrátane breeders' Crown s cenou pre víťaza v hodnote 1 milión US dolárov.
  
   Rybárčenie a vodné športy
   Vodné športy sú rozdelené na sladkovodné a morské, na hladine a pod hladinou. Rybári majú na výber viac než 7700 jazier pokrývajúcich plochu 10 akrov a 1350 míľ (2173 km) pobrežia. Rybárčenie na hlbokom mori a chytanie veľkých rýb je vzrušujúce a švšade sa ponúkajú na predaj denné povolenia k tejto činnosti.
   Milovníci vody majú na výber surfovanie v Daytona Beach, potápanie na Florida Keys alebo akvalung do prírodných jaskyní. Plachtenie, windsurfing a vodné lyžovanie je ponúkané všade na pobreží i na väčších jazerách, jazda na kanoe je populárnou dovolenkovou záľubou podľa oboznámenosti samotných účastníkov s vodnými cestami, hlavne v zime, kedy nie sú tropické búrky a mračná komárov nedosahujú svoje najväčšie intenzity. O Grater Fort Lauderdale sa tvrdí, že je to hlavné mesto svetového jachtingu vďaka viac než 42 000 plavidlom registrovaným v meste.
   Plavci majú ohromný výber úžasných pláži, okrem toho množstvo jazier a riek. Plávanie sa nedoporučuje v Everglades, kde sa vedľa vás môže z ničoho nič vynoriť krokodíl.
   Väčšina pláži má hliadky, ktoré sú pripravené vám podať informácie ohľadne bezpečnosti alebo zmeny poveternostných podmienok. Fort Lauderdale má International Swimming Hall of Fame, centrum so školiacim zariadením pre plavcov a potápačov.
  
   Golf
   Florida sa pýši 1100 zo 14 000 golfových ihrísk v Spojených štátoch. Turnaje sa konajú po celý rok a množstvo ihrísk je možné rezervovať v cestovných kanceláriách pred vašim odjazdom z domova.
   Veľa ihrísk, ako napríklad Innisbrook Hilton v Tarpon Springs, tvorí súčasť luxusných stredísk; z nich Boca Raton Resort and Club sa považuje za jedno z dvoch najlepších golfárskych zariadení v Spojených štátoch. Aligátori sú všadeprítomným nebezpečím číhajúcim na Floride, sledujte výstražné tabule Skutočne žijú vo vodných prekážkach
   Niektorých golfových ihrísk!
  
   Atrakcie
   Florida sa mohla uchádzať o titul "zábavný park sveta", lebo sú v nej doslova stovky zábavných parkov a atrakcií. Výber je široký, od podivných múzeí starého sveta po divy technológie. Každé mesto má svoj zábavný park a turistickú atrakciu, avšak stredná Florida je zrejme srdcom tohoto odvetia.
   Zábavné parky sú natoľko dôležité, že štát ma svoju vlastnú Florida Attraction Association poskytujúcej informácie o 70 najlepších miestach. Každá atrakcia sa stále vylepšuje a za nové jazdy sa utrácajú milióny dolárov. Mladí i starí chcú vidieť myšiaka Mickeyho - rozsiahly komplex Walt Disney World je tak úspešný, že expandoval i do susedných parkov a na jeho detailnú prehliadku by bolo treba dvojtýždňovú dovolenku. V Disneyho parku sú k videniu nie len také lahôdky ako Magic Kingdom a Epcot, ale i MGM Studios, niekoľko pekných hotelov a 5 majstrovských golfových ihrísk.
   Asociácia atrakcií eviduje 26 parkov v strednej Floride od Adventure Island a krásnej ZOO v Busch Gardens v Tampa Bay po Gatorland a King Henry's Feast v Orlande. Parky sú rôzne zamerané od historizujucého Medieval Times po vzrušujúce Wet'n Wild, kde o plávaní
   Ide až druhotne a Surge right je zrejme najdlhšia a najrýchlejšia vodná atrakcia juhovýchodu.
   Pokiaľ sa zaujímate o vesmír, navštívte fantastické Kennedy Space Center Spaceport USA (Kenedyho vesmírne stredisko), kde Vás upútajú filmy o štartoch a pristatiach raketoplánov a kde sa vám môže pošťastiť vidieť raketoplán štartujúci na obežnú dráhu. To všetko ešte podporené US Astronaut Hall of Fame. Kde môžu návštevníci vyskúšať simulátor satelitu v skutočnej veľkosti, víriacu centrifúgu a simulátory letov.
   Atrakcie južnej Floridy sa sústreďujú viacej na vodu. Billie Swamp Safari ponúka show so seminolskými indiánmi a cesty po mokradiach. Fury Catamarans odplávajú každý deň k útesom okolo Keys a Jungle Queen už 50 rokov ponúkajú behom svojich plavieb okolo Miami najlepšie opekané garnáty. Technickejšie typy zaujme Henry Morrison Flagler museum v Miami založeného na počesť obdivovaného železničného magnáta. Je tu tiež Miami Museum of Science and Space Transit Planetarium i Weeks Air Museum, ktoré hostia predovšetkým okázalé letecké show.
   Atrakcie severnej Floridy sú viacej historicky orientované: vystavujú kuriózne Viktoriánske predmety a ponúkajú jazdy vláčikom po krásnych uliciach St Augustine. V Pensacole sa nachádza National Museum of Naval Aviation a v St Augustine je zase Potter's Wax Museum s viac ako 170 voskovými figurami.
  
   Nákupy
   Táto atrakcia sama o sebe ponúka návštevníkovi veľa zaujímavého. Ceny sú približne o tretinu nižšie než v Európe a výber je nesmierne bohatý, čiže je skutočne obtiažne odolať gigantickým nákupným strediskám, ktoré ponúkajú všetko všetkým.
   I tí, ktorým do tranzitu na Miami International Transport nezostáva viac než pár hodín, môžu zobrať taxík a ísť do jedného z blízkych nákupných centier, aby urobili pár výhodných kúp. Westland Mall, Bayside Marketplace, Dadeland Mall a Falls Shopping Center sú neďaleko letiska ponúkajú omračujúce množstvo tovaru.
   Nakupovanie zahrňuje i možnosti zábavy na miestach ako Fort Lauderdale Swap Shop, vábiaci mladých i starších lunaparkovými atrakciami a cirkusovým predstavením a Old Town v Kissimmee, ktoré má starobylý kolotoč a diablove koleso.
   Je i veľa špecializovaných obchodov, ale obrie nákupné haly ako je Sawgrass Mill Mall. Za Fort Lauderdale v posledných niekoľkých rokov nesmierne zarobili na ponukách odevov za minimálne ceny.
  
   Jedlo a pitie
   Veľkým lákadlom je na Floride stravovanie v množstve podnikov okolo pobrežia. Pokiaľ radi raňajkujete "chilli dog", určite ho budú niekde ponúkať. Rovnako tak i pokiaľ chcete úplné menu za menej než 5 dolárov nájdete ho na - jediné o čo ide, nájsť to správne miesto.
   Etnické reštaurácie sa miesia s americkými, rýchle občerstvenie s morskými jedálňami. Takže na rozsiahlom území je možno nájsť nie jen rozkošné sandwiche s plodmi mora, ale i pobrežné reštaurácie miestnych emigrantov. Miami je medzinárodne známe vďaka svojej kubánskej kuchyni. Platanitos (banánové chipsi), tortilla de papa (španielska omeleta) sú iba dve z vábivých možností. Key lime pie (citronový koláč, ktorý je pôvodne žltý, ale nie zelený, a podáva sa chladený, ale nie zmrznutý) je jedným z pokrmov reštaurácií, o ktorých každý majiteľ tvrdí, že je najlepšie a skutočne pravé - skúste Sloppy Joe's v Key West.
   Pečený krab je špecialitou južnej Floridy, podáva sa s majonézou alebo s "dresingom 1000 ostrovov". Konkrétne krab je prísne chránený a môže sa chytať iba v určitú ročnú dobu, kedy dosiahne prijateľnej veľkosti.
   Veľa pokrmov je obohatených množstvom úprav. Jedálne trhy sa stali konkurenciou rýchlemu občerstveniu a slúžia tým, ktorý ponáhľajú, alebo k nákupom domov. Môžete si kdekoľvek sadnúť a nakúpiť jedlo pri ktoromkoľvek susednom stánku potom, čo vám bude ponúknuté vyskúšať najrôznejšie pokrmy na jedno posedenie.
   Väčšina miest ma oblasti, ktoré sú v podstate vyhradené iba gurmánov. Vyskúšajte Ybor City v Tampa, kaviarne Art Deco v Miami, Church Street Station v Orlande alebo Intracoastal Waterway vo Fort Lauderdale.
   Servirované nápoje sa líšia nemenej. Mieste značky piva sú Budweiser, Miller a Michelob, zatiaľ čo Heineken vedie medzi dovážanými značkami. Ku každému jedlu dostanete vodu s ľadom, za minerálku je treba si preplatiť. Je možné piť i väčšinu nealkoholických nápojov s výnimkou Tonicu - prinesú vám sódovku, ktorá nie je tak horká. Určite vyskúšajte čerstvé džúsy - hlavne pomarančový a grapefruitový - ktoré sú hlavnou prísadou veľa coctailov spoju s rumom nakupovaným v neďalekom Karibiku.

Späť