Počasie

Teplota sa v lete a zime mení, od júla do októbra sa hrejete vo viac než 91°F(33°C). Vi zime od januára do marca teplota klesá na 54°F (12°C). Vlhkosť je vysoká v lete a doháňa k šialenstvu. Zimy sú miernejšie a suchšie.
 

Busch Gardens

Najnovšia atrakcia Busch Gardens je deviata tematická oblasť, Egypt, ktorá prekypuje bazármi a zabávačmi. Preskúmajte Tutanchamonovú hrobku a nenechajte si ujsť Montu, najväčšiu horskú dráhu na svete s prevrátenou dráhou vo výške 14 stôp (31m) a maximálnou tiažou 3,85 G. Ďalšie tematické oblasti sú Kongo, Maroko, Nairobi, pláň Serengeti, Crown Colony, Stanleyville, Vtáčie záhrady a Timbuktu.
 

Z domova domov

Veľa prisťahovalcov zaľudnilo behom minulého storočia pobrežie zálivu zachovavajúce obyčajné "staré vlasti".
Dunedin sa každý marec a apríl pri tradičných hrách zo Škótskej vysočiny rozozvučí smutnými tónmi gajd.
Ybor City v Tampe rozvinuli Kubánci - ma karibský nádych. Tarpon Spring založil Grécky obchodník s hubami John Corcorus v roku 1895. Grécke jedlá a festivaly tu stále dominujú.
Masaryktown pečie štrúdľu dva týždne a usporadúva slávnosti oslavujúce príchod Čechov, ktorí odišli z vlasti v 30. rokoch.
 

Čo ďalej

Krátka jazda po jednokoľajke z centra Tampy vedie k trhovisku na nábreží v Harbour Islands s neobvyklými obchodmi, reštauráciami a živou zábavou. Ďalšou inováciou je Garrison Seaport Center, ktoré sa má stať najväčším zábavným komplexom v Spojených štátoch. Florida Aquarium je otvorený a ešte pribudne Music Amphithethre a všetko bude spojené vodnými taxíkmi, trajektmi a nábrežnou promenádou.
 

Hraničné ostrovy

-Egmont Key: Neobývaný ostrov v Tampa Bay s bielymi piesočnými plážami, značná populácia korytnačiek.
-Anna Maria Island: 7 míľ (11 km) dlhý ostrov s vybranou, karibsky uvoľnenou pohodou.
-Longboat Key: na tomto "lepšom" ostrove sú hlavnými atrakciami tenis a golf; sú tu tiež Mote Marine Aquarium a Pelican Man's Bird Sanctuary
-Lido a St Armands Keys: rekreačné stredisko s obchodmi a reštauráciami.
-Siesta Key: jemný piesok a Point Rock, známi vďaka hubám, farebným lastúram a tropickým rybám.
- Boca Grande: útočisko boháčov, ktorým sa páči atmosféra drevených domov a spiacich rybárskych dedín 19.storočia
-Cabbage Key: lasturová mohyla caluského Indiána leží pod hostincom postaveným dramatičkou Mary Roberts Rinehartovou.
-Gasparilla: kedysi obľúbený prístav pirátov
-Captiva: populárny medzi zberačmi mušlí.
 

   Západné pobrežie Floridy je relatívne nové územie pre návštevníkov z Európy. Pláže, rekreačné strediska, súkromné pláže a bohatá kultúra stále viac priťahuje turistov.
   To, čo Flagler urobil pre rozvoj východného pobrežia, sa podarilo na západnom pobreží magnátovi Henrymu Plantovi. Mnoho elegantných viktoriánskych domov v Tampe a pozdĺž pobrežného pásu vďačí za svoj pôvod Plantovi, ktorý sem priviedol vlakovú trať a s ňou aj priemysel a bohatstvo.
   Tampa, ktorá je hnacím motorom rozvoja na západnom pobreží, je zaujímavá svojou priemyselnou históriou, prístavom a turistickými atrakciami. Neďaleké etnické enklávy prispievajú svojim vlastným nenapodobyťelným štýlom k osobitosti regiónu. Česká komunita v Brooksville poriada pravidelné pečenie štrúdľe v úsilí zachovávať obyčaje svojej vlasti.
   St Peterburg má ohromujúce pláže a veľkolepé západy slnka. Šnúra ostrovov vedie k Sarasoťe, kde sa miesi klasická hudba s jarmočnou krikľavosťou. Západné pobrežie má dokonca svoje vlastné, kanálmi popretkávané Benátky (Venice), v ktorých je jediná vyššia škola pre klaunov na svete.
   Smerom dolu po pobreží, ležia mestá Fort Myers a Naples obklopené národnými parkami a rozsiahlym Everglades, kde sa hlavnou zaujímavosťou stáva divoká príroda. Mnohí Američania si v tejto oblasti zakúpili domy a urobili z nich bohatú a exkluzívnu oblasť. Návštevníci sú tu vrelo vítaný - či už prišli na jednodenný výlet alebo na dlhší čas.

Tampa Bay a okolie


  
Tampa
   Domorodý Američania najprv objavili prírodné zaujímavosti Tampy : jej prístav chránený piesočnými brehmi St Peterburgu. Hernando de Soto bol prvým známym Európanom, ktorého noha tu spočinula (1539) - hľadal zlato. Ďalších 200 rokov zostala táto oblasť značne nerozvinutá. Mesto, ktoré sa pôvodne nazývalo Fort Brooke, bolo v roku 1855 premenované podľa indiánskeho výrazu ,,vetva na oheň" na Tampa. O tridsať rokov neskôr presťahoval Don Vincente Martinez Ybor z West Key do Tampy svoju továreň na cigary. Tým nielen že vybudoval priemysel, ktorý sa preslávil po celom svete, ale vytvoril aj základy rozrastajúcej sa hispánskej komunity v meste. Tohto výrobcu cigár začali masovo napodobňovať Kubánci a až prísne sankcie Spojených štátov proti kubánskemu tabaku skoncovali s činnosťou, ktorá zamestnávala okolo 12 000 ľudí. Ybor City zostáva jednou zo bzučiacich oblasti Tampy s vychýrenými reštauráciami, rušným nočným životom a farebnými trhmi. Srdcom krásne renovovaného Ybor City je bývalá továreň na cigary, Ybor Sguare, v súčasnosti atraktívne centrum mnohých špecializovaných obchodov, starožitníctvami a etnickými reštauráciami.
   Old Hyde Park Village je ďalšou obnovenou časťou mesta plnou lepších obchodov, kaviarenských záhrad módnych reštaurácií.
   Vo štvrti mrakodrapov, v centre na ulici N Ashley Drive, sídli Tampa Museum of Art (Umelecké múzeum). V siedmych galériách sú vedľa gréckych a rímskych pamiatkach umiestnené niektoré z najkrajších expozícií z celého štátu. Múzeum na ulici N Marion Street venované afro - americkému umeniu bolo na Floride prvé svojho druhu a je známe vďaka Barnett - Adenovej zbierke.
   Deti asi dajú prednosť Múzeu vedy a techniky (Museum of Science and Industry - MOSI) na ulici E Fowler Avenue 4801. Planetárium, vesmírne simulátory a hurikánova sála sú tak poučné a tak zábavné. Je tu tiež Buttefly Encounter (priechodná klietka plná motýľov) a Omni Theater s 360´otáčajúcou sa kupolou (otvorené je v jeseni a v zime nedeľa - štvrtok 9:00-16:30, v jari a v lete Nedeľa -štvrtok 9:00-18:00 a piatok - sobota 9:00-21:00)
   Tampa je spoluvlastníkom zábavných parkov od Adventure Island (Dobrodružný ostrov), ktorý ponúka mnohé vodné atrakcie, po Buccaneer Bay ešte s úžasnejšími vodnými jazdami v prostredí prírodných prameňov.
   Florida Aguarium (Floridské akvárium) v Garrison Seaport Center sa rozkladá na ploche 152 000 štvorcových stôp (14 121m2) a žije tu 4 350 druhov rýb, zvierat a rastlín, zatiaľ čo v Lowry Park ZOO na N Boulevard 7530 má rezervoár pre chov kapustňiakov a ktorý slúži aj ako pohotovostná záchranná klinika.
  
St Peterburg
   Vďaka dlhým, širokým a bielym piesočným plážam majú St peterburg a susedný Clerwater v obľube rodiny. Obe mestá ležia na tenkom polostrove Pinellas, ktorý chráni Tampa Bay s 28 míľami (45 km) čisté pláže, ktoré lemujú Mexický záliv na západnej strane. Guinnessová kniha rekordov pripisuje oblasti najdlhšie trvajúce obdobie slnečných dní, aké bolo kedy zaznamenané - 768 dní od 9. februára 1967 do 17. marca 1969. Až do roku 1985 boli miestne noviny za daždivých dňoch rozdávané zdarma, čo sa stalo priemerne 4 krát do roka.
   Pobrežie Pinellas je lemované atrakciami, nákupnými centrami, prímorskými promenádami a reštauráciami. Jedna časť St Petersburgu sa stavia tak , aby uspokojila akého koľvek jedinca zbožňujúceho nakupovanie. Iná časť, (Tyrone Sguare) má už teraz viac ako 150 obchodov vrátane 4 obchodných domov. Záujemca o starožitnosti by sa mal vydať do Antigue Alley na ulici 4th Street North, Antigue Arcade na Central Avenue a do The Pier na ulici 2nd Avenue blízko Museum of Fine Arts (Múzeum výtvarného umenia), päť poschodového trhu plného obchodov a zábavy s výhľadom na vodu.
   Cez vzácne daždivé dni ponúka St Petersburg Florida International Museum (Floridské medzinárodné múzeum) na ulici 2nd Street putovné expozície umenia a starožitných pamiatok, a ďalej v Salvador Dali Museum na 3rd Street najväčšiu zbierku Daliho na svete. Vmeste sa tiež nachádza múzeum Great Explorations : The Hands On Museum s mnohými vzájomne súvisiacimi výstavami ktoré fascinujú rovnako deti ako dospelých napr. sieň zrkadiel (Hall of Mirrors), neónové rúry ktoré sa dotykom rozsvietia, a záhady a hádanky.(otvorené je v pondelok - sobota 10:00-17:00, v nedeľu 12:00-17:00. zatvorené je cez Vianoce a na Deň vďaky zdania).
   Sunken Gardens (Mokré záhrady) na neďalekej ulici N Fourth Street 1875 ponúka bohatú exotickú zbierku z viac ako 50 000 druhmi tropických rastlín (vrátane fantastických orchidei) zvierat a vtákov. Konajú sa tu pravidelné výstavy papagájov. Návštevníci St Petersburgu by si nemali nechať ujsť jazdu po moste Sunshine Skyway, ktorý vedie smerom na Sarasotu a umožňuje veľkolepý pohľad na Tampa Bay s ostrovmi.
  
Poloostrov Pinellas
   Vyberte sa okolo mnohých pláži a stredísk po Gulf Boulevard až ku dedinke Johna Passe Madeira Beach, starodávnej rybárskej dedinke s obchodmi a rybárskymi reštauráciami s vyhliadkou na more. Za zastávku stojí i Suncoat Seabird Sanctuary v Indians Shores, útočisko pre vtáky a najväčšia vtáčia nemocnica v Spojených štátoch (otvorené je denne 9:00- do západu slnka).
   Clearwater na severe má svoje vlastné atrakcie vrátane Celebration Station na ceste US19, ktorý je určený rodinám a ktorý ponúka najrôznejšie vzrušujúce jazdy na kolotočoch, minigolf a nárazníkové lode. Večera v priebehu plavby na palube lode Admiral Dinner Boat je nezabudnuteľným romantickým zážitkom.
   Clearwater Marine Science Center Aguarium na Windward Passage sa sústreďuje na vzdelávanie, liečbu delfínov, veľrýb a korytnačiek a zachraňuje postihnuté a poranené zvieratá, ktorá by inak vo voľnej prírode zahynula.

Späť

Bradenton


   Táto oblasť bola najprv osídlená timucuanskými Indiánmi, a pretože sa tu zastavili španielsky prieskumníci, nerozvíjala sa až do roku 1842. Prvým usadlíkom tohto kraja bol Josiah Gates a starosta Robert Gamble sa k nemu pripojil. Gamblov dom s rozsiahlou plantážou (jediná plantáž, ktorá prežila z doby pred vojnou) môžete navštíviť na ulici Patten Avenue v Bradentone (otvorené je denne 9:00 -12:00 a 13:00 - 17:00, prehliadky s výkladom štvrtok - pondelok 9:30, 10:30, 13:00-16:00).
   Bradenton ponúka kúzlo malého mesta. Bolo postavené vo vnútrozemí pri ústiu rieky Manatee River a hrdo si uchováva svoje historické korene. Manatee Village Histirical Park na Manatee Avenue zavedie svojich návštevníkov svojimi starostlivo renovovanými budovami späť do minulosti. Pamätník na ulici 75th Street je venovaný Hermandovi de Soto, prvému Španielovi, ktorý tu pristal. South Florida Museum, Bishop Planetarium and Parker Manatee Aguarium na ulici 10th Street West spracováva históriu Floridy od doby kamennej po kozmický vek.
   Z Dradentonu so môžete dopriať 75 minútovú jazdu vlakom po Florida Gulf Coast Railroad. Pre výlet po Myakka River State Park, husto zalesnenej oblasti pozdĺž Myakka River a živnej pôde pre množstvo vtákov, ktorý leží medzi Bradentonom a Sarasotou na Highway 72 môžete použiť najväčšiu loď na svete, ktorá sa pohybuje na vzduchovom vankúši. Otváraciu dobu si overte ešte pre výletom.

Späť

Sarasota


   Sarasota je považovaná za hlavné kultúrne mesto Floridy, za čo ďakuje veľkému vplyvu cirkusového majstra Johna Ringlinga a jeho manželky Mable. V meste sídli Florida West Coast Symphony a ponúka úžasnú spustu miest zamierených na umenie, ako napr. krásne Asolo Performing Arts Center a Van Wezel Performing Arts Hall.
   Asolo Theater je divadlo z 19. storočia, ktoré bolo čiastočne privezené loďou z Asola v Taliansku a v Spojených štátoch bolo rekonštruované. Je situované priamo na cestu za Bellm´s Cars and Music of Yesterday, ktorou hlavnou atrakciou je zaujímavá zbierka starých aut a viac ako 1 500 hudobných antikvit (otvorené je denne 9:30-17:30). Symfonický orchester mesta vystupuje pravidelne a vo svojom pestrom programe má operné a baletné produkcie. V apríli sa koná každoročný jazzový festival a ďalšie spoločenské udalosti, napr. každoročná premiéra novej cirkusovej sezóny venovaná pamiatke slávnych manželov Ringlingových.
   Ich zimné sídlo v benátskom štýle Ca´d´Zan, ktoré navrhli po návšteve Európy, je prístupné verejnosti a dáva okúsiť bohatstvo a prepych dvadsiatich rokoch nášho storočia (otvorené denne 10:00-17:30).
   Neďaleké John and Mable Ringling Museum of Art zamestnáva sprievodcov - dobrovoľníkov, ktorý sprevádzajú návštevníkov bludiskom 22 galérií, v ktorých nájdete starých majstrov i súčasné diela, klasické dvorany ozdobené sochami a krásnu ružovú záhradu Mable Ringlingovej. Na počesť cirkusového prostredia, ktoré im bolo blízke, venovali Ginglingovi Sarasotovi roztomilé múzeum Circus Galleries, kde sú veselo pomaľované prehliadkové vozy, kostýmy a ďalšie cirkusové memorability (otvorené je denne 10:00-17:30).

Späť

Fort Myers


   Fort Myers, ktorý sa rozvinul v priebehu vojny s Indiánmi, sa začal rozrastať koncom 80. rokov 19. storočia, keď sa tu začali hrnúť turisti.
   Dom T. Edisona a dom H. Forda
   Medzi prvými prichodiacimi bol Thomas Edison, ktorý si postavil útočisko na McGregor Boulavard. V dome je v súčasnosti fascinujúce múzeum, ktoré vystavuje stovky jeho vynálezov (niektoré z pôvodných žiariviek ešte stále svietia). Prehliadky sú iba v pondelok -sobota 9:00-17:30, v nedeľu 12:00-17:30. Vo vedľajšom dome mal zimný byt zvaný Mangoes Henry Ford. Môžete si zakúpiť kombinovanú vstupenku do oboch múzeí.
   O pár ulíc ďalej je Fort Myers Historical Museum zo zaujímavou zbierkou artefaktov calušských Indiánov a skla Ethel Cooperovej. Vonku parkuje Esperanza, najdlhšie a posledné z Pullmannových vagónov.
   Na severe mesta leží Babcock Wilderness Adventure (Babcockové dobrodružstvo v divočine), kde sa môžete zúčastniť 90 minútovej výpravy na obojživelnom tanku a uvidieť bizóny, aligátory, panterov, divoké moriaky a vysokú zver.
  
Sanibel
   Preskúmajte JN ´Ding´Darling National Wildlife Refuge, kde sú okrem 5 míľových (8km) dlhých ciest pomedzi bažiny pre peších turistov aj trasy pre jazdu na kanoe. Sanibel Islands (Sanibelské ostrovy) majú päť pláži pre verejnosť a Bailey - Mathews Shell Museum (ulica Sanibel -Captiva Road 3075), ktorá má asi dva milióny zemských ulít a morských lastúr (otvorené je utorok - nedeľa 10:00-16:00). Nadšenci, ktorý dychtivo túžia po vlastnej zbierke môžu na plážach Sanibelu a Captivy zbierať výnimočne len mŕtve lastúry. Najlepšiu povesť má ,,lastúrová hranica", miesto na pláži, kde sa triešťia najvyššie vlny. Zoberte na vedomie, že nový zákon z roku 1995 zbieranie živých exemplárov prísne zakazuje.

Späť

Okolie Naples


   Mesto Naples je skutočne hlavnou rekreačnou oblasťou tejto nádhernej pobrežnej časti. Leží medzi Mexickým zálivom a Everglades priamo na severnom konci ostrovov Ten Thousand Island, ktoré sa rozprestiera až dole k Florida Keys. Jediný rozvinutý je Marco Island.
  
Naples
   Čo sa týka múzeí a zaujímavosti nemá Naples mnoho čo ponúknuť, hoci okolitá krajina
   má množstvo miest na preskúmanie. Jedinou výnimkou v meste je Colier City Museum, ktoré zoznamuje s históriou oblasti od prehistórie po súčasnosť.
   Múzeum plyšových medvedíkov (Teddy Bear Museum) v Naples na ulici Pine Ridge Road 2511 vystavuje zbierku viac než 3000 rozkošných plyšových hračiek z celého sveta.
   Oblastným centrom pre umenie a hudbu je Philharmonic Centre for the Arts na ulici Pelican Bay Boulevard, má štyri galérie umenia, dve záhrady so sochami a po celý rok udalosťami nabitý program.
  
Sanctuaries (Svätyne)
   Ak hľadáte v okolitej krajine kľudné miesto, navštívte Conservancy§s Naples Nature Center v ulici Merrihue Drive 1450, kde sú akvária a serpentárium. Dajú sa odtiaľ podniknúť prehliadky na lodi. Môžete sa tiež vydať 20 míľ (32 km) na sever od Naples do Corkscrew Swamp Santuary, kde žijú aligátory, rysi červení a vydry. Prekypujúci život vtáctva, ktorý rozradostní začiatočníkov i ornitológov, sa najlepšie pozoruje v zime, kde majú vtáky tendenciu zhlukovať okolo jazier.

Späť